В Запорожие напоследък се увеличават случаите на дезертьорство сред войници от руската армия. Особено много желаещи да напуснат бойното поле са сред „елитния“ 247-и десантно-щурмов полк на Руската федерация, съобщава "Информатор". Тази група е частично сформирана от жители на ТОТ, които умишлено не искат да воюват срещу Украйна, или по-скоро да участват в руската офанзива , която напоследък се засили в този участък от фронта. Те също попадат в списъците на дезертьори, след като са тежко ранени.
Партизанското движение „АТЕШ“ съобщава за нови случаи на дезертьорство . Според партизаните, военнослужещите, които са били принудени от окупаторите да се присъединят към редиците на руските въоръжени сили, не искат да се бият срещу въоръжените сили на Украйна. Те избират дезертьорството.
Има много причини за тази стъпка: от принудителна мобилизация до страх от огромните загуби на руската армия.
Този полк често набира мъже, мобилизирани от врага от окупираните територии на Херсонска, Запорожка област и окупирания Крим. Те не искат да станат „пушечно месо“. Затова избират да избягат.
Руското командване, както отбелязват партизаните, често включва такива „ренегати“ в списъците на дезертьорите дори когато са ранени. Разбира се, регистрацията в болницата не се извършва както трябва, руското командване включва войници в списъка на дезертьорите дори в случаите, когато отсъствието им е обективно, защото има рани. Обменът на списъци между болниците и ръководството на полка обаче практически липсва.
„Беззаконието, некомпетентността на командването, отказът за регистриране на рапорти, сплашването и постоянните загуби на фронта само засилват желанието за бягство“, изтъкват партизаните.
Трябва да се отбележи, че 247-ми десантно-щурмов полк е военно формирование на Руската федерация, част от Въздушно-десантните войски (ВДВ). 247-ми десантно-щурмов полк е сформиран през 2014 г. като част от 7-ма десантно-щурмова дивизия на руските Въздушно-десантни войски. Този полк е създаден въз основа на опита от бойните действия в Чечня, Сирия и Източна Украйна, за да се укрепят възможностите за бързо реагиране и провеждане на десантно-щурмови операции. Поради огромните загуби на полка, попълването му напоследък се извършва от жители на ТОТ. В Русия дезертьорството е престъпление, наказуемо с лишаване от свобода до 7 години.
Към сутринта на 2 август 2025 г., според Генералния щаб на Въоръжените сили на Украйна , руските войски са извършили една неуспешна атака край Камянски, не са регистрирани сблъсъци в посока Хуляйпил. Силите за отбрана на Украйна контролират северните и североизточните покрайнини на Камянски, Запорожка област. Боевете с руските войски продължават.
По-рано Институтът за изследване на войната (ИСВ) съобщи, че руските войски продължават настъплението си в посока Запорожие. Врагът е напреднал към южните покрайнини на Степногорск. Окупаторите твърдят също, че са превзели село Плавни. Това създава потенциална заплаха от артилерийски обстрел на Запорожие.
Според военния началник на СОУ Станислав „Осман“ Бунятов, обстановката в запорожкото направление на фронта се влошава . Линията на боен контакт в този район е навлязла в активна фаза. Руски окупатори са забелязани в село Степногорск.
Превод: Faktor.bg


Коментари (0)