16 Март, 2026

Ванс: Нямам надежда, че войната в Украйна ще приключи скоро

Ванс: Нямам надежда, че войната в Украйна ще приключи скоро

Снимка: ЕПА/БГНЕС

По думите му, администрацията на САЩ е изправена пред въпроса как да помогне на Русия и Украйна да намерят път към прекратяване на конфликта, като отговорността за споразумението лежи и върху двете страни

Войната в Украйна няма да приключи в близко бъдеще. Това заяви вицепрезидентът на САЩ Джей Ди Ванс в интервю за Fox News.

По думите му, администрацията на САЩ е изправена пред въпроса как да помогне на Русия и Украйна да намерят път към прекратяване на конфликта, който продължава вече повече от три години. Той подчерта, че отговорността за споразумение лежи върху двете страни.

„Да, украинците са ядосани, защото бяха нападнати. Но ще продължим ли да губим хиляди и хиляди войници заради няколко квадратни километра територия, независимо от коя страна?“, попита Ванс.

Президентът на САЩ Доналд Тръмп отбеляза, че Украйна би могла да приеме руския контрол над Крим в рамките на евентуално мирно споразумениеприпомян news.bg. Украинският президент Володимир Зеленски обаче многократно е заявявал, че Киев няма да признае анексията на полуострова.

В края на април държавният секретар на САЩ Марко Рубио подчерта, че е необходим напредък в мирните преговори. В противен случай, според него, Съединените щати може да прекратят посредническата си роля между Киев и Москва.

Междувременно руският президент Владимир Путин обяви временно тридневно прекратяване на огъня от 8 май, съвпадащо с честванията на края на Втората световна война. От украинска страна, външният министър Андрий Сибиха призова за незабавно 30-дневно прекратяване на бойните действия.

Сподели:

Коментари (0)

Дан Йоргенсен: В Европа няма да внесем и една молекула от Русия

Дан Йоргенсен: В Европа няма да внесем и една молекула от Русия

Еврокомисарят по енергетиката предупреждава, че ЕС не трябва да допусне Путин да ни изнудва, превръщайки енергията в оръжие срещу стария континент

Русия нападна Киев с Шахед-и, части от дронове паднаха в центъра на града

Русия нападна Киев с Шахед-и, части от дронове паднаха в центъра на града

Руските завоеватели атакуваха украинската столица с Шахед-и от сутринта на 16 март. "Противниковата атака срещу Киев продължава. Останете в укритията!“, – написа кмета на града Виталий Кличко

Външните министри на ЕС обсъждат отваряне на Ормузкия проток

Външните министри на ЕС обсъждат отваряне на Ормузкия проток

Затварянето на протока е не само проблем за горивата, каза Кая Калас. "Това също е и проблемно за торовете. Ако има недостиг на торове тази година, ще има и липса на храна през следващата."