2 Май, 2026

Ванс отпътува за Пакистан, ще търси положителен изход от преговорите с Техеран

Ванс отпътува за Пакистан, ще търси положителен изход от преговорите с Техеран

снимка: БГНЕС

Двете страни - САЩ и Иран, остават далеч една от друга по отношение на целите на мирните преговори, които предстоят да се водят от вицето на Тръмп

Вицепрезидентът на САЩ Джей Ди Ванс заяви, че се надява на „положителен“ изход от мирните преговори между Вашингтон и Техеран, докато отпътува от столицата за срещите, които ще се проведат в Пакистан.

„Ще се опитаме да проведем положителни преговори“, каза той пред журналисти преди излитането от военновъздушната база „Андрюс“, информира "Дарик". 

„Ако иранците са готови да преговарят добросъвестно, ние със сигурност сме готови да протегнем ръка. Ако се опитат да ни заблудят, ще установят, че преговорният екип няма да бъде толкова отзивчив“, добави той. 

Вашингтон и Техеран се договориха за двуседмично примирие след повече от пет седмици война. Въпреки това двете страни остават далеч една от друга по отношение на целите на мирните преговори, които ще бъдат водени от Ванс от американска страна.

Сред основните спорни въпроси са фактическият контрол на Иран върху стратегическия Ормузки проток, исканията на САЩ Техеран да се откаже от запасите си от високообогатен уран, както и стремежът на Иран да предотврати нови удари от страна на САЩ и Израел. 

Сподели:

Коментари (0)

Иран прати ново предложение за примирие, Тръмп го отхвърли

Иран прати ново предложение за примирие, Тръмп го отхвърли

Те искат да сключим сделка, но аз не съм доволен, коментира американският президент, без уточни в какво се състои несъгласието му

ЕС замрази 1.5 млрд. евро за Сърбия заради забавени реформи

ЕС замрази 1.5 млрд. евро за Сърбия заради забавени реформи

Докато ситуацията в сектор правосъдие не бъде променена, Белград няма да получи финансова подкрепа от Брюксел, каза Марта Кос

Пробив на 1700 км: Украински дронове поразиха гордостта на руската авиация Су-57 в Челябинск

Пробив на 1700 км: Украински дронове поразиха гордостта на руската авиация Су-57 в Челябинск

Израелската медия MIGnews отбелязва, че тази атака е част от по-широка кампания за „демилитаризация на руското небе“, насочена към унищожаване на източника на заплахата още на земята