8 Април, 2026

Азербайджан и Армения приеха поканата на Путин, готвят се за среща в Москва

Азербайджан и Армения приеха поканата на Путин, готвят се за среща в Москва

Владимир Путин

Азербайджан и Армения приеха поканата на руския президент Владимир Путин за консултации в Москва, заяви говорителят на руското външно министерство Мария Захарова, предаде БГНЕС.

"Тече активна подготовка", добави дипломатът.

Фактът, че руският лидер Владимир Путин покани за преговори външните министри на Армения и Азербайджан, стана известен вчера.

“След поредица от телефонни разговори с президента на Азербайджанската република Алиев и министър-председателя на Република Армения Никол Пашинян, президентът на Руската федерация призовава за прекратяване на военните действия в зоната на конфликта в Нагорни Карабах по хуманитарни причини – да се разменят телата на мъртвите и затворниците”, се казва съобщение на пресслусжбата на Кремъл.

Отношенията между двете бивши съветски републики са напрегнати от 1991 г., когато арменските военни окупират Нагорни Карабах.

На 27 септември избухнаха нови сблъсъци, но международните призиви за спиране на боевете останаха без отговор.

Ситуацията се усложнява от факта, че Баку се подкрепя активно от Турция (член на НАТО).

Ръководителите на Русия, САЩ и Франция – съпредседателите на Минската група на ОССЕ по Нагорни Карабах – призоваха воюващите в момента страни да спрат сблъсъците и да започнат преговори без предварителни условия. Лидерите на трите световни сили осъдиха ескалацията на конфликта и изразиха съболезнования на близките на жертвите.
Сподели:

Коментари (0)

Тръмп: Примирието с Иран не обхваща Ливан, това е отделен конфликт

Тръмп: Примирието с Иран не обхваща Ливан, това е отделен конфликт

Израелските сили за отбрана нанесоха удар срещу един от високопоставените лидери на движението "Хизбула"

Сиярто е предложил на Русия да ѝ предаде документ, свързан с присъединяването на Украйна към ЕС

Сиярто е предложил на Русия да ѝ предаде документ, свързан с присъединяването на Украйна към ЕС

Стармър: Все още предстои много работа по отварянето на Ормузкия проток

Стармър: Все още предстои много работа по отварянето на Ормузкия проток

Британският премиер е на посещение в Саудитска Арабия