28 Януари, 2026

Външните министри на ЕС обсъждат санкции срещу убийците на Навални

Външните министри на ЕС обсъждат санкции срещу убийците на Навални

Министрите на външните работи на страните членки вероятно ще  договорят санкции срещу замесените в малтретирането и смъртта на Алексей Навални на днешното си заседание в Брюксел. Имената им обаче все още не са ясни.

На този етап от Брюксел не желае да цитира конкретни имена, тъй като мерките включват замразяване на сметки и активи и ако те бъдат оповестени, санкционираните ще могат да изтеглят или прехвърлят парите си.

Съветът вече работи по нов, 14-и пакет от санкции срещу Русия заради войната в Украйна. Те трябва да включват действия срещу заобикалянето на ограничителните мерки. Целта на новите санкции ще бъде подкопаване на режима на Владимир Путин и на способността му да води войната срещу Украйна, както и изолацията му от политическа и икономическа гледна точка.

Войната в Украйна също ще бъде обект на дебати, като министърът на външните работи на страната Дмитро Кулеба ще се включи дистанционно в заседанието. В началото министрите ще проведат неформален обмен на мнения с държавния секретар Антъни Блинкън.

Очаква се също така министрите да договорят санкции срещу радикалното движение "Хамас" и еврейски заселници екстремисти на Западния бряг.

Палестинската групировка ще бъде санкционирана заради сексуално насилие от страна на нейни бойци по време и след терористичната атака срещу Израел на 7 октомври м.г. Мерките срещу определени заселници ще бъдат наложени заради нападенията им срещу мирни палестински жители. Вече има постигнато споразумение, нито една държава не е против.

Сподели:

Коментари (0)

България подкрепи суверенитета на Гренландия и Дания в Съвета на Европа

България подкрепи суверенитета на Гренландия и Дания в Съвета на Европа

Преди началото на асамблеята датската делегация пое инициативата за общо изявление в подкрепа на Гренландия и Дания

Китай помага на Русия да оборудва ракетите „Орешник“

Китай помага на Русия да оборудва ракетите „Орешник“

Китай доставя инструменти, които да помогнат на Русия да създаде хиперзвукова ракета с ядрена бойна глава, която руският диктатор Владимир Путин използва, за да заплашва Запада

Заплаха в Черно море: Морска мина в близост до румънски полигон

Заплаха в Черно море: Морска мина в близост до румънски полигон

Полигонът "Капу Мидия" е разположен на брега на Черно море на 30 км северно от град Констанца.