30 Януари, 2026

МВнР излезе с позиция по повод изказване на Дачич за българското малцинство в Сърбия

МВнР излезе с позиция по повод изказване на Дачич за българското малцинство в Сърбия

Българското правителство защитава и ще продължи да защитава правата на българските общности зад граница, не само в Сърбия. Това е и един от основните приоритети на Министерството на външните работи.

По отношение на Република Сърбия България не настоява нищо повече от това страната да спазва конституцията и законите си по отношение на малцинствата, както и ангажиментите си в рамките на предприсъединителния процес.

Това се казва в позиция на Министерството на външните работи, след като по-рано днес сръбският вицепремиер и министър на външните работи Ивица Дачич отново се изказа остро срещу България.

Пред държавната телевизия бившият говорител на диктатора Слободан Милошевич коментира тежката конфронтация между Черна гора и Сърбия. През последните десет дни между двете държави възникна напрежение по повод новоприетият закон за вероизповеданията в Черна гора. В Белград имаше безредици, по време на които сръбски националисти изгориха и националният флаг на Черна гора.

По време на интервюто в един момент без никакъв повод Дачич намеси България и избухна: "За какви вътрешни работи днес се говори в Европейския съюз. Там имате едни българи, които в Сърбия са само 0.26 на сто от населението ни.

Толкова са българите в Сърбия. Но, България на всяка среща на Европейския съвет поставя въпроса за правата на българското национално малцинство?".
Сподели:

Коментари (0)

Наводнение ограничи движението по пътя Ивайловград – Славеево към Гърция

Наводнение ограничи движението по пътя Ивайловград – Славеево към Гърция

Водачите изчакват на място. Движението се регулира от служители на ОД на МВР – Хасково и Регионалната дирекция „Гранична полиция“ – Смолян

Спортното министерство стартира първата програма за финансиране на младежки центрове

Спортното министерство стартира първата програма за финансиране на младежки центрове

Програмата за 2 400 000 евро осигурява устойчивото функциониране на младежките центрове в страната за подкрепа на младите хора в тяхното личностно, социално и професионално развитие

Петър Волгин: Русия и САЩ диктуват условията на мира, Евросъюзът стои с подвита опашка

Петър Волгин: Русия и САЩ диктуват условията на мира, Евросъюзът стои с подвита опашка

Българският евродепутат атакува със своя оценка доклада, изготвен от Комисията за Европейския щит за демокрацията (EUDS)