Милан Радойчич е на свобода ден след ареста му
Върховният съд на Сърбия освободи Милан Радойчич ден след като го арестува. Паспортът му беше конфискуван и му беше забранено да пътува до Косово, съобщи „Коха“.
Върховният съд отхвърли искането на прокуратурата за налагане на мярка за неотклонение "задържане под стража" на Радойчич.
Поради опасността от бягство прокуратурата поиска един месец задържане под стража за бившия заместник-председател на екстремистката „Сръбската листа“ (партията на етническите сърби в Косово – бел. ред.).
В решението си съдът заяви, че след като е изслушал обвиняемия, е решил да го освободи.
В допълнение към забраната за пътуване до Косово и конфискацията на паспорта му, която не му позволява да напуска Сърбия, Радойчич е задължен да се явява в полицейски участък в Белград на 1 и 15 число квсеки месец.
"Обвиняемият е предупреден, че може да бъде задържан, ако наруши правата и задълженията си", се посочва в съобщението.
Бившият заместник-председател на „Сръбска листа“ е бил арестуван вчера. Беше му наложена мярка за задържане за 48 часа, но беше освободен, преди да е излежал пълните 24 часа в ареста.
Повдигнати са му обвинения за "неразрешено производство, притежание и търговия с огнестрелни оръжия и взривни вещества", както и за "сериозни престъпления срещу общата сигурност". Радойчич е признал, че е бил основният организатор на въоръженото нападение в село Банска, Северно Косово на 24 септември, при което загина сержант Африм Бунджаку.
Радойчич е в "черния списък" на САЩ и Великобритания. Забранено му е да влиза и да извършва стопанска дейност в САЩ. Включен е в списъка поради подозрения за връзки с транснационалната организирана престъпност.
Институциите в Косово са поискали екстрадирането му, за да може да бъде съден от косовската съдебна система. /БГНЕС
Още от Свят
Русия е изградила още 10 тайни бази за дронове по западните си граници - България е в обсега им
В редица ключови обекти се изграждат още пускови релси, което подчертава амбициите на Москва да увеличи заплахата от дронове
Дронове от Иран атакуваха офиса на премиера и шефа на разузнаването в Иракски Кюрдистан
За щастие при атаката няма загинали или ранени, нанесени са само материални щети“, уточниха от антитерористичната служба
Федоров предупреждава: ВСУ може да удари Русия с местни балистични ракети до шест месеца
Бившият министър на отбраната Михайло Федоров заяви, че програмата на Киев се е ускорила, а нова ракета може да достигне цели на около 850 км