14 Януари, 2026

Върховният съд разпореди на ЦИК да впише партията на Николай Бареков

Върховният съд разпореди на ЦИК да впише партията на Николай Бареков

Върховният административен съд (ВАС) указа на ЦИК да регистрира партията на евродепутата Николай Бареков за предстоящите на 26 март избори с името, което сам си избере, пише "Дневник". Върховните магистрати приеха за основателна жалбата му срещу становището на ЦИК, при което членовете на комисията не събраха мнозинство от 2/3 гласове, за да решат дали да регистрират партията със старото или с новото й име.

Жалбата бе подадена от политическата партия движение "Презареди България" като правоприемник на "България без цензура". С решението си от днес върховните съдии Аделина Ковачева, Кремена Хараланова и Бисерка Цанева връщат преписката на ЦИК за ново произнасяне. Решението е окончателно.

На предишните избори партията на Бареков се казваше "България без цензура", за тези избори конгресът на партията избра друго име - движение "Презареди България". На 2 февруари Софийският градски съд (СГС) уважи искането името да бъде сменено, но т.к. решението можеше да се обжалва в 7-дневен срок, то не беше влязло в сила до 9 февруари и промяната не можеше да бъде вписана в регистъра на политическите партии. Така Бареков изпускаше срока - 8 февруари, за регистрация в ЦИК за предстоящите избори с новото име. Все пак той внесе документите, но членовете на избирателната комисия не успяха да вземат решение дали да регистрират партията със старото или с новото име.

Сподели:

Коментари (0)

Радев поиска машинно гласуване с електронно отчитане на резултатите и ръчно броене на разписките

Радев поиска машинно гласуване с електронно отчитане на резултатите и ръчно броене на разписките

"В обществото ни има антимафиотски консенсус и първата крачка за неговото материализиране това са честните избори."

Протестът: Мафията не обича машините

Протестът: Мафията не обича машините

Движението в района на Ларгото и булевардите „Цар Освободител“ и „Княз Александър Дондуков“ е ограничено

СОС ще изслуша в четвъртък Васил Терзиев за боклука

СОС ще изслуша в четвъртък Васил Терзиев за боклука

До 15 януари се очаква и техниката, която беше закупена по извозване и сметосъбиране да пристигне.