ВАС: Следователят Бойко Атанасов е накърнил репутацията на Иван Гешев и правилно е бил наказан
Следователят Бойко Атанасов е накърнил репутацията на Иван Гешев и правилно е бил наказан със забележка. Това решение е взел Върховният административен съд (ВАС), цитиран от lex.bg. Делото е от времето, когато Гешев все още не бе главен прокурор, а бе начело на специализираната прокуратура. Решението на ВАС е взето с 3 на 2 гласа.
Всичко започва на 19 септември 2017 г., когато в интервю по несъществуващата вече телевизия "Би Ай Ти" Атанасов коментира делото КТБ, по което наблюдаващ прокурор бе Гешев. Тогава той говори за работата му и подчертава, че го познава, защото са работили заедно. Атанасов обяснява, че голяма част от делата, по които Гешев се явявал, са приключвали със споразумение. Той дори обяви, че е присъствал на "пазарлъци" с престъпни групи. След интервюто Гешев подал сигнал до етичната комисия на Висшия съдебен съвет. В крайна сметка е наказан от тогавашния ръководител на Софийска градска прокуратура Емилия Русинова, като санкцията е обжалвана пред ВАС.
В окончателното решение се посочва, че поведението на Атанасов основателно е било наказано със забележка. "Изявлението на Атанасов, съдържащо критика, която засяга работата и личността на прокурор Гешев, и вреди на репутацията на органите на съдебната власт е в нарушение на правило, произтичащо от принципа за вежливост и толерантност", пишат съдиите.
Още от Закон и ред
Прокуратурата стартира проверки на мантинелите и настилките по АМ "Струма"
Действията са предприели след като в района на Мало Бучино на 25 юни ТИР навлезе в насрещното движение, помитайки предпазната мантинела, и премаза автомобил - две деца и мъж загинаха на място, а други двама души са в тежко състояние
Шеф на ВиК-Несебър и негов заместник са задържани при акция на МВР
На този етап не се дават подробности за ареста им, дали не са им повдигнати обвинения
Божанов: Хора с прякори са заграбили държавни и общински имоти във Варна след фрапантни нарушения на прокуратурата
Разкритието е направено въз основа на скандални документи, от които става ясно, че организирана престъпна група е фалшифицира нотариални актове , за да завзема имоти на държавата и общината