15 Януари, 2026

ВАС: И съдебни лица са имали достъп до делото за танкера БАДР

ВАС: И съдебни лица са имали достъп до делото за танкера БАДР

Георги Чолаков

Това показала вътрешната проверка в съда след размяната на есемеси между Пламен Бобоков и Пламен Узунов

И съдебни служители са имали достъп до необявеното решение за либийския танкер БАДР, съобщиха от Върховния административен съд (ВАС). Това показала вътрешната проверка, назначена на 22 юни от шефа на съда Георги Чолаков.

Тя бе разпоредена, след като прокуратурата огласи комуникация между Prezident-Pl. Uzunov и Пламен Бобоков. Секретарят на президента по правни въпроси и антикорупция обсъждали в продължение на 6 месеца задържания либийския танкер БАДР, а Пламен Узунов пратил на Пламен Бобоков съдебното решение дни преди то да бъде подписано.
Проверката на ВАС показала, че достъп до необявеното решение на електронен и  хартиен носител е имал освен съдийският състав по дело № 11413/2018 г., но и съдебни служители, на които било възложено администрирането на делата и техническата поддръжка на деловодната система.

От ВАС припомниха, че по този случай е образувано досъдебно наказателно производство на Специализираната прокуратура.

"ВАС оказва пълно съдействие, като са представени всички изискани от прокуратурата документи, казаха от съда.

От съда казаха, че се надяват, че ще бъде установен конкретният извършител, спрямо когото ще бъде реализирана следващата се дисциплинарна отговорност.

"Твърдо заявяваме, че докато не бъде идентифициран фактическият извършител, всяко внушение за съпричастност на магистрати и служители от Върховния административен съд към теча на информация, е тенденциозно и безпочвено. Случаят е повод в най-бърз порядък да бъдат предприети допълнителни мерки за повишаване на нивото на информационна сигурност във Върховния административен съд, които да подобрят технологичната защита на информацията от неправомерен достъп, използване, разкриване, увреждане, промяна, преглед, запис или разрушаване" казаха от съда.

Сподели:

Коментари (0)

Изслушаха кандидатите за български европрокурор - утре обявяват трите ни номинации

Изслушаха кандидатите за български европрокурор - утре обявяват трите ни номинации

Първи пред комисията трябваше да застане следователят Бойко Атанасов, но той не се яви. Бяха изслушани Десислава Пиронева, Димитър Беличев, Ивайло Илиев, Михаела Райдовска, Пламен Петков и Светлана Шопова.

Публично изслушване във ВСС на кандидатите за европейски прокурор

Публично изслушване във ВСС на кандидатите за европейски прокурор

Седем кандидати подадоха документи за участие в процедурата по избора на български представител в европейската прокуратура

Полицията залови участник в телефонна измама с 23 000 евро

Полицията залови участник в телефонна измама с 23 000 евро

В хода на разследването служителите на реда установили жертвата – 79-годишна столичанка, която първоначално не пожелала да съдейства. Тя била измамена по класическата схема.