20 Май, 2026

ВАС отказа бежански статут на активистка срещу Путин: Русия имала функционираща демокрация!

ВАС отказа бежански статут на активистка срещу Путин: Русия имала функционираща демокрация!

Ксения Елисеева, снимка: Фейсбук

Ксения разказва, че е напуснала Русия през 2021 г., като още тогава била наясно, че страната се готви за война

Върховният административен съд отказа статут на бежанец на руска активистка срещу Путин и войната, пребиваваща в България.

Според съда, демонстрациите на Ксения Елисеева са фалшиви, колкото да ѝ осигурят статут, а в Русия не е по-лошо, отколкото преди младата рускиня да напусне страната, съобщи "Сега".

Така, тримата върховни съдии Мария Димитрова, Светлана Борисова, Чавдар Димитров (докладчик) преобръщат решението на първата инстанция и приемат доводите на Държавната агенция за бежанците (ДАБ), чиито отказ е довел Елисеева в съда. И прокурорът по делото Красимира Филипова (зам. главен прокурор по времето на Иван Гешев) пледира срещу рускинята.

За случая се разбра от пост на журналистката Мария Черешева във фейсбук. Самата Елисеева също разказва за това, което се е случило, публично. Черешева напомня, че сред мотивите на ДАБ за отказ на молбите на други руснаци сме срещали и оценки, че Русия има функционираща демократична система и няма проблем политически активисти да се завърнат там.

Ксения разказва, че е напуснала Русия през 2021 г., като още тогава била наясно, че страната се готви за война. В България идва през 2022 г. "В нашия регион - на границата с Украйна - започнаха да се струпват войски. Активно се изказвах срещу режима на Путин, участвах в акции в подкрепа на Алексей Навални и срещу политическите репресии", обяснява тя.

И продължава, че след началото на войната в Русия е станало още по-страшно - хвърлят в затвора за 8 години за антивоенни листовки, взимат деца от родители, ако те публично се обявят за мир, изтезават и убиват активисти без съд в ареста. И с всеки месец, с всеки ден положението се влошава.

Неотдавна руски съд взе решение да съди човек посмъртно. 

Сподели:

Коментари (0)

Започва подготовка за "Евровизия 2027" начело с вицепремиера Иво Христов

Започва подготовка за "Евровизия 2027" начело с вицепремиера Иво Христов

"Създаваме междуведомствен организационен комитет под председателството на вицепремиера Иво Христов, в който ще влязат съответните ресорни министерства", каза премиерът

НС прие и трите законопроекта за промени в НПК, на първо четене

НС прие и трите законопроекта за промени в НПК, на първо четене

Предвижда се задължителен съдебен контрол за обоснованост и законосъобразност върху постановленията за прекратяване или спиране на наказателно производство за корупционни престъпления, извършени от лица, заемащи публични длъжности

Правосъдният министър уволнява шефката на Агенцията по вписванията, дава я на прокуратурата

Правосъдният министър уволнява шефката на Агенцията по вписванията, дава я на прокуратурата

"В публичното пространство се появиха данни за изхвърляни документи с лични данни на граждани и вътрешна служебна кореспонденция"