24 Януари, 2026

ВАС с тълкувателно дело за необходимите мнозинства за налагане на дисциплинарни производства

ВАС с тълкувателно дело за необходимите мнозинства за налагане на дисциплинарни производства

Върховният административен съд образува тълкувателно дело за приемане на тълкувателно решение по следния въпрос: „С какво мнозинство се приема решението на съответната колегия, обективиращо резултата от упражняване на правомощието по чл. 314, ал. 4 от Закона за съдебната власт (ЗСВ) за потвърждаване или отмяна на наложено от съответния административен ръководител дисциплинарно наказание по чл. 308 ал. 1, т. 1 ЗСВ - „забележка“?“.

Тълкувателно дело № 5 от 2023 г. е образувано по искане на председателя на ВАС след проучване и анализ на съдебната практика по прилагането на чл. 314, ал. 4 от ЗСВ. При тях е установено наличие на противоречиво тълкуване на тази разпоредба от различни съдебни състави на ВАС по въпроса какво е необходимото мнозинство за приемане на решението на съответната колегия, обективиращо резултата от упражняване на правомощието по чл. 314, ал. 4 ЗСВ за потвърждаване или отмяна на наложено от съответния административен ръководител дисциплинарно наказание по чл. 308 ал. 1, т. 1 ЗСВ - „забележка“.

Съгласно чл. 314, ал. 1 от ЗСВ дисциплинарно наказание „забележка“ се налага с мотивирана заповед на административния ръководител на съдия, прокурор или следовател, привлечен към дисциплинарна отговорност. Съответният административен ръководител уведомява съответната колегия на Висшия съдебен съвет за наложеното наказание. След това изпраща преписката и заповедта незабавно след връчването й на привлеченото към дисциплинарна отговорност лице (чл. 314, ал. 3 от ЗСВ). Съгласно чл. 314, ал. 4 от ЗСВ, съответната колегия на ВСС в срок до един месец от получаването на заповедта може да потвърди или да отмени наложеното от административния ръководител наказание „забележка“.

Законът за съдебната власт не е посочил изрично с какво мнозинство съответната колегия на ВСС приема решението по чл. 314, ал. 4 от ЗСВ. По отношение изискуемите за вземане на решение от съответната колегия мнозинства, законовата уредба включва чл. 33, ал. 4 от ЗСВ и чл. 320, ал. 6 от ЗСВ.

Чл. 33, ал. 4 установява правилото, че решенията на колегиите на ВСС по чл. 30, ал. 5, т. 1 - 4, 21 и 22 се приемат с мнозинство, не по-малко от осем гласа - за съдийската колегия, и не по-малко от шест гласа - за прокурорската колегия, а останалите решения (в т.ч. за налагане на дисциплинарните наказания понижаване и освобождаване от длъжност, на съдиите, прокурорите, следователите, административните ръководители и техните заместници в органите на съдебната власт – т. 3) - с мнозинство, повече от половината от присъстващите членове, с изключение на решенията по чл. 30, ал. 5, т. 17.

Чл. 320, ал. 6 от ЗСВ, след изменението на разпоредбата, в сила от 09.08.2016 г. (ДВ, бр. 62 от 2016 г.) изисква мнозинство от не по-малко от осем гласа за съдийската и не по-малко от шест гласа за прокурорската колегия за приемане на решение, с което се налага дисциплинарно наказание. /БГНЕС
Сподели:

Коментари (0)

Общински съветник в СОС  от "Възраждане" е задържан при акция на ГДБОП за лихварство

Общински съветник в СОС от "Възраждане" е задържан при акция на ГДБОП за лихварство

Към този момент полицията и прокуратурата не коментират официално

ВКС отвори вратата партньори, съжителствали без брак да придобиват имот по давност

ВКС отвори вратата партньори, съжителствали без брак да придобиват имот по давност

На 17 декември 2025 г. състав с председател и докладчик по делото Бонка Дечева и членове Ваня Атанасова и Атанас Кеманов "обърна“ практиката на Върховния касационен съд и прие, че мъж, който е бил в дългогодишно фактическо съжителство с жена, е придобил по давност апартамента ѝ, в който са живели

Бившият специален прокурор Джак Смит: Имам убедителни доказателства, че Тръмп е ръководил престъпна схема за отмяна на резултатите от президентските избори през 2020 г.

Бившият специален прокурор Джак Смит: Имам убедителни доказателства, че Тръмп е ръководил престъпна схема за отмяна на резултатите от президентските избори през 2020 г.

По думите му решението да бъдат повдигнати обвинения е било взето „без оглед на политическата принадлежност, дейността, убежденията или кандидатурата на президента Тръмп на изборите през 2024 г.“