8 Юни, 2026

ВАС реши да изчака отговора на Европейския съд по казуса "сградна инсталация"

Таксата беше отменена на първа инстанция от тричленен състав на ВАС, но беше обжалвана

На последна инстанция Върховният административен съд отложи окончателното си решение, ще чака произнасяне по казуса на Съда на Европейския съюз.

Върховният административен съд отложи произнасянето си по казуса "сградна инсталация" до произнасяне на Съда на Европейския съюз, съобщиха от институцията. До този момент таксата беше отменена на първа инстанция от тричленен състав на ВАС с аргумент, че формулата за изчисляване на таксата не е ясна и не отговаря на реалното потребление на топлоенергия.

Решението на ВАС беше обжалвано и сега се чакаше окончателно произнасяне. От съда обаче са отправили две запитвания към Съда на Европейския съюз и очакват отговор.

Междувременно Министерството на енергетиката разработи нова наредба за изчисляване на сградната инсталация, която предвижда всеки блок да решава какъв да бъде размера на таксата. Единственото условие е тя да се движи в рамките на между 20 и 40% от общото количество постъпила топлинна енергия в сградата.

Според адвокати, граждански организации и експерти, новата наредба няма да реши проблема, защото не променя по същество начина, по който се определя таксата. Един от недостатъците според тях, че се формира на базата на проектната мощност на блока, а не на реалното потребление. 
Сподели:
Журналист: Камикадзето Васко, убило трима души в адския удар край Ботунец, е член на т.нар. "Банда на Калашниците"

Журналист: Камикадзето Васко, убило трима души в адския удар край Ботунец, е член на т.нар. "Банда на Калашниците"

Бандата бе ударена при акция на ГДБОП в началото на март т.г. Това е мощна групировка на роми сутеньори, която държи повечето от проститутките в София и действала главно в „Студентски град“ . Като момичетата били жестоко пребивани и принуждавани да дават всичките си пари

И. ф. главен прокурор Ваня Стефанова: Никой не следва да бъде пощаден, ако има доказателства

И. ф. главен прокурор Ваня Стефанова: Никой не следва да бъде пощаден, ако има доказателства

"Без значение от политическа окраска, без значение от позицията му в обществото", заяви тя

Демерджиев: Изтичала е информация от ОД на МВР-Перник към прокурорския син

Демерджиев: Изтичала е информация от ОД на МВР-Перник към прокурорския син

"Имаше нападение на служител от ГДБОП, зад което смятаме, че стои Васил Михайлов"

Коментари (0)