22 Август, 2026

Фон дер Лайен за новите санкции срещу Русия: Силата е единственият език, който Кремъл разбира

Урсула фон дер Лайен, снимка: EPA/BGNES

Новият пакет санкции е насочен срещу енергийния и банковия сектор на Русия

Европейската комисия предложи 18-и пакет от санкции срещу Русия заради агресията ѝ срещу Украйна, насочени към енергийните приходи на Москва, нейните банки и военната ѝ индустрия. Това заяви днес председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен, цитирана от Ройтерс и БНР.

За първи път Комисията предлага забрана за транзакции по газопроводите "Северен поток 1" и "Северен поток 2", както и на банки, които участват в заобикаляне на санкциите.

"Целта на Русия не е мир, а да наложи управлението на силата... силата е единственият език, който Русия ще разбере", посочи Фон дер Лайен на пресконференция.

Комисията също така предложи да се намали т. нар. "ценови таван" на руския суров петрол от 60 долара за барел до 45 долара за барел в опит да се намалят енергийните приходи на Русия.

Фон дер Лайен заяви, че таванът на цената на петрола ще бъде обсъден на срещата на Г-7 тази седмица:

"Предполагам, че ще направим това заедно като Г-7. Започнахме това като Г-7, беше успешно като мярка от Г-7 и искам да продължа тази мярка като Г-7."

Комисията предлага и забрана за внос на рафинирани продукти, базирани на руски суров петрол, и санкции срещу още 77 кораба от "сенчестата флотилия" на Русия, както и на компании за търговия с петрол.

"Следващият кръг от санкции на ЕС срещу Русия ще бъде насочен към енергийните приходи на Русия, включително сенчестия флот, военната ѝ промишленост и банковия ѝ сектор", заяви от своя страна и първият дипломат на ЕС Кая Калас.

Санкционните мерки в банковия сектор включват пълна забрана за транзакции чрез системата SWIFT и забрани за 22 банки и финансови оператори в Русия и трети страни, които помагат на руски компании да заобикалят санкциите.

Комисията предложи санкции и срещу Руския фонд за преки инвестиции, неговите дъщерни дружества и проекти, 22 руски и чуждестранни компании, свързани с руската армия, и забрани за износ на критични технологии и промишлени стоки на стойност 2,5 милиарда евро.

Страните от ЕС ще започнат да обсъждат предложението през тази седмица.

Сподели:
Войната с дронове между Украйна и Русия навлиза в критична фаза

Войната с дронове между Украйна и Русия навлиза в критична фаза

Двете държави се състезават, за да видят коя може да построи по-бързи дронове в битката за надмощие в кървавия конфликт

 Atlantic Council: Тръмп затяга обръча, но Иран не се пречупва - колко още ще издържи режимът?

Atlantic Council: Тръмп затяга обръча, но Иран не се пречупва - колко още ще издържи режимът?

недоволство. В средносрочен и дългосрочен план времето работи в полза на САЩ и Тръмп, тъй като Иран е изправен пред недостиг на средства и невъзможност да изнася енергийните си ресурси

След призив на Путин: Хора  без крайници стават шофьори в Русия 

След призив на Путин: Хора  без крайници стават шофьори в Русия 

Новите правила ограничават списъка на противопоказанията, свързани с горните крайници, като за определени категории водачи вече се посочва липсата на двете ръце или длани, както и деформация, която възпрепятства движението им

Коментари (0)