17 Юни, 2026

Васил Терзиев: София не трябва да бъде наказвана политически, градът не е остров

снимка: архив Faktor.bg

Кметът призова новата власт за партньорство за Витоша и обяви, че „Джиро д'Италия“ ще постави столицата на световната туристическа карта

Кметът на София Васил Терзиев призова новата държавна власт към институционално отношение и конструктивен диалог, като подчерта, че София не трябва да бъде обект на политически наказания. Според него в столицата живеят избиратели на всички политически сили и всички те заслужават усилия за градене на по-добро бъдеще.

„Нито една институция не е остров. Нужно е добро партньорство, а аз винаги защитавам интересите на милион и половина софиянци, независимо кой е на власт“, коментира Терзиев. Той благодари на служебното правителство за раздвижването на плащанията по програмите за инфраструктурни проекти, благодарение на които общината е получила близо 15 милиона евро.

Един от приоритетните въпроси, които кметът планира да реши в сътрудничество с новото редовно правителство, е достъпът до Витоша. Терзиев посочи, че общината вече е изчистила казусите около отговорностите на различните ведомства, но окончателното решение изисква воля от Министерския съвет и промени в плана за управление на планината. Той изрази надежда, че до следващата зима картината ще бъде различна.

Паралелно с градоустройствените теми, София се подготвя за мащабно спортно събитие – „Джиро д'Италия“. Кметът прогнозира сериозен тласък за туризма, като подчерта, че състезанието се следи от стотици милиони хора по света. Празничната програма започва още на 8 май с откриването на специално „велосело“ пред храм-паметника „Св. Александър Невски“.

Организацията на велосъбитието включва шествия и концерти, но и налага временни ограничения в трафика през уикенда. Васил Терзиев призова гражданите да използват навигационни приложения за планиране на маршрутите си и ги насърчи да оставят автомобилите си, за да се насладят на градския празник. Основната част от разходите по домакинството е поета от държавата, докато общината отговаря за инфраструктурата и локалните събития.

В дългосрочен план Столична община засилва фокуса си върху алтернативното придвижване. Терзиев обяви, че след структурната реформа вече има екип, насочен изцяло към велоинфраструктурата. Целта е веломрежата в София не само да се разширява, но и отделните трасета да бъдат свързани в единна и ефективна система.

Сподели:
БОЕЦ води дело срещу Иван Христанов за отказ на информация, отправи тежки обвинения за „чадър“ над Георги Тахов

БОЕЦ води дело срещу Иван Христанов за отказ на информация, отправи тежки обвинения за „чадър“ над Георги Тахов

Гражданското сдружение твърди, че бившият служебен министър е прикрил данни за договори за над 100 хил. лева и е отказал достъп до обществена информация

„Революция на фламингото“ на Z поколението срещу корупцията и "за" природата разтърси Албания

„Революция на фламингото“ на Z поколението срещу корупцията и "за" природата разтърси Албания

Луксозен туристически комплекс, финансиран от чуждестранни инвеститори, които според критиците използват фамилията Кушнер–Тръмп като прикритие – попадна под вниманието на разследващите органи. Протестите станаха известни под името „Революцията на фламингото“.

Операция „Тишина“: Зам.-министър изчезна тихомълком от кабинета „Радев“

Операция „Тишина“: Зам.-министър изчезна тихомълком от кабинета „Радев“

Атанас Костадинов е един от първите зам.-министри в екоминистерството, назначени в правителството на Румен Радев

Коментари (0)