27 Август, 2026

Васил Терзиев за боклука: Нещата започват да се случват по правилата, които общината е определила

Снимка: БГНЕС

Единичната цена за сметосъбиране след подписване на анекса е 209 лв., а за извозване на едрогабаритни отпадъци - 111 лв., което е увеличение с 19% спрямо цените от предходните 5 години. 

Столична община подписа удължаване на договорите за Зони 1 (Средец, Лозенец и Студентски) и 7 (Възраждане, Оборище и Триадица) с 19% индексация на цените от предходните 5 години, за да гарантира сметосъбирането и снегопочистването до провеждане на нов конкурс.  

"Нещата започват да се случват по правилата, които общината е определила, а не по правилата на онези, които се опитват да извиват ръцете на столичани", коментира кметът Васил Терзиев, цитиран от пресцентъра на Столична община. 

Общината удължава договорите на основание чл. 116, ал. 1, т. 3 от Закона за обществените поръчки (ЗОП), който допуска изменения на договорите при определени обстоятелства. 

Единичната цена за сметосъбиране след подписване на анекса е 209 лв., а за извозване на едрогабаритни отпадъци - 111 лв., което е увеличение с 19% спрямо цените от предходните 5 години. 

На въпроси относно собствеността на фирмите, които ще чистят София, кметът Терзиев отговори: “Неведнъж съм казвал, че за мен единственото важно е софиянци да получат добра услуга на добра цена. Поръчките се печелят от тези, които дават най-добра цена и могат да гарантират изпълнението с качество, което отговаря на нашите изисквания. Това е заложено, това отствояваме с всички правни средства".

"Удължаването на договорите за Зона 1 и 7 е изцяло мотивирано от категоричната ни решеност да не допускаме прекъсване на услугата. Вече седмици работим по процедурите, които да ни позволят подобно действие, защото не можем да си позволим административен произвол", добави кметът. 

За Зона 2 и 5 Васил Терзиев заяви, че получената оферта не е одобрена. "Взехме решение да преминем към сключване на договор едва след като получихме официално писмо от участника в процедурата, че фирмата е склонна да намали цената. Ще можем да коментираме повече едва след сключване на договор", обясни той. | БГНЕС

Сподели:
Още не са разпитали Размиг Чакърян - Ами за мощния заглушител в "Драгалевци"

Още не са разпитали Размиг Чакърян - Ами за мощния заглушител в "Драгалевци"

Очаква се експертизите да установят дали сред иззетите материали има такива, които могат да бъдат използвани за заглушаване на сигнала, свързан с управлението на въздушното движение, посочи и.д. главен секретар на МВР Любомир Николов

Йорданова: Кабинетът постави средната класа в риск от повече дълг и нови данъци, България - по-слаба на международната сцена

Йорданова: Кабинетът постави средната класа в риск от повече дълг и нови данъци, България - по-слаба на международната сцена

“Демократична България” остава ефективна и конструктивна дясна опозиция в Народното събрание, категорична е Надежда Йорданова

Президентският вот: битка за разпадащите се политически лагери или стартова площадка за нещо друго

Президентският вот: битка за разпадащите се политически лагери или стартова площадка за нещо друго

Голямата интрига на президентските избори може да се окаже не просто кой ще стане президент, а кой ще оцелее политически след тях

Коментари (0)