8 Април, 2026

Васил Велев: Ние сме шампиони по разходи за сигурност в Европа

Васил Велев: Ние сме шампиони по разходи за сигурност в Европа

Снимка: БТВ

Протестът на полицаите е срещу реформите в МВР

По численост съставът на МВР е по-голям съотнесен с другите страни в ЕС. Наливат се пари в нероформирана система. Това е префинансирана система и ние сме шампиони по разходи за сигурност. Така председателят на Асоциацията на индустриалния капитал в България Васил Велев коментира пред БТВ, защо работодателите са против отпускането на 100 млн. лева за заплати на полицаите.

По думите му в България е най-високият разход, спрямо БВП, за сигурност. Отделяме 1, 296 милиарда лева - в пъти повече от колкото за образование и наука. По численост състава на МВР е по-голям съотнесен с другите страни в ЕС.

Експертът смята, че за много от разходите на МВР се мълчи. Той намекна, че част от парите не отиват по предназначение. Освен това служителите в системата ползват редица привилегии, които другите граждани нямат. Такива са например повечето пари при пенсиониране и по-големият годишен отпуск, който е два месеца.

"Протестът на полицаите е срещу реформите. Техните синдикати спират точно този процес", посочи Велев. По думите му в системата на МВР има честни и съвестни полицаи, които са за реформи но гласът им не се чува. 

"Няма такова нещо, като "бизнеса не плаща заплати". 30 милиарда се плащат навреме и едва 30 милиона се бавят", заяви експертът. 

Председателят на  Асоциацията на индустриалния капитал в България е на мнение, че пазара на енергия у нас се манипулира. "Не може бизнеса да плаща 125 лв. за киловат час а гражданите само 76 лв. Двете трябва да са еднакви", заяви той. По думите му това е така, защото 450 милиона отиват за американските централи. Те продават по дългосрочен договор на преференциални цени. "Имаме реално само двама продавачи на борсата - АЕЦ Белене и Марица - изток и те са свързани лица", заяви Васил Велев.

Сподели:

Коментари (0)

Гюров: Правителството е легитимно, защото е легитимна борбата на българите да гласуват свободно

Гюров: Правителството е легитимно, защото е легитимна борбата на българите да гласуват свободно

Премиерът акцентира на битката срещу брокерите на вот, които определи като похитители на демокрацията, като отбеляза, че до момента броят на задържаните за изборни престъпления е 223.

Осветиха бивш главен секретар на МВР, агент на комунистическите служби, а сега в листата на Радев

Осветиха бивш главен секретар на МВР, агент на комунистическите служби, а сега в листата на Радев

Премиерът Стефан Янев, министър Бойко Рашков и президентът скрили от обществото, кого издигат за шеф на професионалното ръководство на силовото министерство

Слънчево почти целия ден с по-силен вятър от северозапад, леко захлаждане

Слънчево почти целия ден с по-силен вятър от северозапад, леко захлаждане

Максималните температури достигат между 10° и 15°, по-високи в крайните югозападни райони, в София – около 12°