Увеличението на вноските за здравеопазване няма да решат проблемите на Здравната каса. Това обясни председателят на Асоциацията на индустриалния капитал в България Васил Велев. Той уточни, че през следващата седмица ще има широк дебат със здравния министър Кирил Ананиев, за да се обсъдят подробно вариантите за променя на здравните вноски.
"Здравният министър ни е поканил на национална кръгла маса на 26 септември в зала 3 на НДК, където да се обсъдят много широк кръг предложения. Въвеждането на своеобразен втори стълб не решава проблема с първия - с кражбите и разхищенията в него. Преди повече от 10 години имаше такава идея и затова беше увеличена здравноосигурителната вноса от 6% на 8%. Трябваше тези 2% да послужат именно за втори стълб. Те престояха известно време във фискалния резерв, след което се изхарчиха даже и за други цели. А оттогава 8-те процента отиват за първия стълб", припомни Велев.
"Втори стълб под формата на застраховка по принцип позволява в него конкуренция, така както имаме във втория пенсионен стълб конкуренция между пенсионните фондове. И това безспорно е добре. Но като че ли кардиналното решение е демонополизация на първия стълб - на Здравната каса, както е в повечето европейски страни. Това би намалило или силно ограничило злоупотребите, неефективното разходване, разхищенията, кражбите. Сега ние, ако внасяме 3 млрд. и те се крадат, ние с още един, четвърти милиард, се опитваме да решим проблемите, които не сме решили с трите милиарда", коментира още Васил Велев.
Все още не е изработена цялостната позиция на Асоциацията на индустриалния капитал по въпроса. "Давам ви експресно становище", уточни председателят й.
Фактор
"Здравният министър ни е поканил на национална кръгла маса на 26 септември в зала 3 на НДК, където да се обсъдят много широк кръг предложения. Въвеждането на своеобразен втори стълб не решава проблема с първия - с кражбите и разхищенията в него. Преди повече от 10 години имаше такава идея и затова беше увеличена здравноосигурителната вноса от 6% на 8%. Трябваше тези 2% да послужат именно за втори стълб. Те престояха известно време във фискалния резерв, след което се изхарчиха даже и за други цели. А оттогава 8-те процента отиват за първия стълб", припомни Велев.
"Втори стълб под формата на застраховка по принцип позволява в него конкуренция, така както имаме във втория пенсионен стълб конкуренция между пенсионните фондове. И това безспорно е добре. Но като че ли кардиналното решение е демонополизация на първия стълб - на Здравната каса, както е в повечето европейски страни. Това би намалило или силно ограничило злоупотребите, неефективното разходване, разхищенията, кражбите. Сега ние, ако внасяме 3 млрд. и те се крадат, ние с още един, четвърти милиард, се опитваме да решим проблемите, които не сме решили с трите милиарда", коментира още Васил Велев.
Все още не е изработена цялостната позиция на Асоциацията на индустриалния капитал по въпроса. "Давам ви експресно становище", уточни председателят й.
Още от България
Нанков за мантинелите: Самият Шишков е подписал договорите през 2023 г. в служебния кабинет на Радев
"Няма поръчка за 1 млрд. евро. Има за 490 млн. евро - Шишков не може да борави с цифри"
Мирчев: Груба подмяна е да се приравнява освещаването на бойните ни знамена с ролята на Гундяев
"Освещаването на българските бойни знамена няма нищо общо с пропагандата на агресивна война - то не благославя нападение срещу чужда държава, не обявява войната за „свещена“ и не превръща Църквата в инструмент на държавна пропаганда"
Локомотив на пътнически влак се запали на гара Церковски
В 16:19 ч в Районно управление - Карнобат е подаден сигнал от началника на пътническия влак №30133 по линията Карлово - Бургас, че локомотивът на композицията е обхванат от пламъци