5 Февруари, 2026

Василев: Целта е да се приеме бюджетът през юли, влиза в сила от 1 август

Василев: Целта е да се приеме бюджетът през юли, влиза в сила от 1 август

Асен Василев

"Влизаме с този бюджет по критериите на Маастрихт"

"Целта е бюджетът да се внесе в началото на юли и да влезе в сила от 1 август." Това заяви финансовият министър Асен Василев.

По думите му се правят уточнения с част от министерствата, но бюджетът е разчетен при БВП, заложен от служебния кабинет, а макрорамката не е променяна.

Предвиждаме да получим второ плащане по ПВУ тази година, уточни Василев.

"Имаме допълнително увеличение на приходите така че приходната част да достигне до 69 млрд. и 321 млн. лева. имаме намаление на разходите от 1 млрд. и 851 млн. лева, добави Василев. Разходите за пенсии и заплати не са пипани.

Има записани конкретни разходи, които министрите са поискали - увеличението на стипендиите за студенти, увеличение на майчинството през втората година и т.н." - посочи той.

"Нарастване на дълга като процент от БВП няма да има. Дългът ще остане на същото ниво като миналата година – 23-24%, уточни финансовият министър. Влизаме с този бюджет по критериите на Маастрихт, има буфери, свързани с изпълнение на програмата в секторите на отбраната и европейските програми. Този бюджет дава добра основа за следващите няколко години, разчетен е при реалистични параметри, 1,8% ръст на БВП и 7,8% средногодишна инфлация." - подчерта Василев. /БГНЕС


Сподели:

Коментари (0)

Радан Кънев:  Борисов е завил пред Вебер, че специални проблеми между САЩ и България са наложили подписването на Хартата за мир, но няма да бъде ратифицирана

Радан Кънев: Борисов е завил пред Вебер, че специални проблеми между САЩ и България са наложили подписването на Хартата за мир, но няма да бъде ратифицирана

Според евродепутата обяснението, дадено в европейския контекст, се разминава с това, което е било представено пред българската публика.„Подчертавам, че това е обмен на реплики пред стотици хора - депутати и служители на депутатите, на групата и на ЕП. Никога не цитирам публично лични разговори“, заяви той

Николай Нанков изпълни ангажимент към жителите на Дерманци, интензивният трафик се извежда извън централната част на селото

Николай Нанков изпълни ангажимент към жителите на Дерманци, интензивният трафик се извежда извън централната част на селото

"В селото живеят над 2000 души и заради добрите пътни връзки и новия лот на “Хемус” то се населява с все повече млади и активни хора със семействата им"

Христо Грозев стана  "Европейски журналист на годината“

Христо Грозев стана "Европейски журналист на годината“

Присъдиха му една от най-престижните журналистически награди в Европа за разследването на Ян Марсалек, Wirecard и връзките му с руските тайни служби.