23 Юли, 2026

Ватиканът се поправя: Русия трябва да предприеме първата стъпка към преговори с Украйна

Ватиканът се поправя: Русия трябва да предприеме първата стъпка към преговори с Украйна

„Първото условие за постигане на мир в Украйна е Русия да прекрати военните действия“. 

Това заяви държавният секретар на Ватикана кардинал Пиетро Паролин, съобщи „Киев Индипендънт“. Изявлението му едва след отправените критики на европейски лидери и представители на демократичния свят към папа Франциск, който в интервю за европейска медия призова Украйна да "вдигне бяло знаме" и да намери "смелостта" да преговаря, за да бъде прекратена кръвопролитната война на Русия.

Кардиналът заяви, че призивът на Франциск е бил да се "създадат условия за дипломатическо решение в търсене на справедлив и траен мир".

"В този смисъл е очевидно, че създаването на такива условия не зависи само от едната страна, а и от двете, а първото условие, според мен, е прекратяването на агресията", казва Паролин.

Папата говори за "смелостта да се преговаря", което не означава призив за капитулация, според Паролин, повтаряйки изявлението на Матео Бруни, директор на Ватиканската пресслужба, публикувано веднага след интервюто на папата.

След изявлението на папа Франциск Министерството на външните работи на Украйна привика апостолическия нунций в Украйна Висвалдас Кулбокас на 11 март.

Президентът Володимир Зеленски заяви в отговор на твърденията на папата, че прекъсването на бойните действия е "глътка въздух" за руския президент Владимир Путин.

Други лидери също реагираха на думите на главата на римокатолическата църква. Говорителят на германското правителство Щефен Хебестрит заяви пред репортери на 11 март, че германският канцлер Олаф Шолц "не е съгласен с папата по този въпрос", като добави, че "Украйна се защитава срещу агресор"./БГНЕС

Сподели:
FIFA пуска на следващото Световно първенство до 64 отбора: Politico разкри неочакваната причина

FIFA пуска на следващото Световно първенство до 64 отбора: Politico разкри неочакваната причина

Отбелязва се, че основният мотив е финансов. Разчита на огромната фенска база на Китай — страна с население над 1,4 милиарда души — което би донесло значителни допълнителни приходи

Тръмп отдаде последна почит на четирима американски военнослужещи, загинали при атаки на Иран

Тръмп отдаде последна почит на четирима американски военнослужещи, загинали при атаки на Иран

Войната струва близо 37,5 милиарда долара на американските данъкоплатци и отне живота на 18 военнослужещи от САЩ, както и на хиляди иранци

Руски журналист: Русия изобщо не е готова за войната, която Путин доведе на нейна територия

Руски журналист: Русия изобщо не е готова за войната, която Путин доведе на нейна територия

„За първи път в историята на Руската империя, Съветския съюз и постсъветска Русия са нанесени удари по Сибир. Такова нещо никога не е имало“, казва Игор Яковенко

Коментари (0)