Мережко припомни, че в историята са се случвали различни неща, включително никой не е очаквал разпадането на Руската империя и СССР за няколко дни
Днешните преговори в Саудитска Арабия между украинската и американската делегация могат да се превърнат във важна стъпка към подобряване на нашите отношения. Това заяви председателят на комисията на Върховната рада по въпросите на външната политика и междупарламентарното сътрудничество Александър Мережко на брифинг.
Той е убеден, че САЩ са надежден съюзник, партньор и приятел на Украйна, независимо кой е президент в даден момент.
По негови думи има определени предизвикателства, тъй като позицията на президента на САЩ Доналд Тръмп не е напълно ясна, но страната разполага и с други демократични институции – Сенатът, обществото, където Украйна има подкрепа.
Мережко подчерта, че много ще зависи от срещата между Тръмп и президента на Украйна Володимир Зеленски. Председателят на парламентарната комисия заяви:
„Днешните преговори могат да се превърнат във важна стъпка към подобряване на нашите отношения. Но не трябва да отписваме нито САЩ, нито президента Тръмп. Възможно е той да води някаква своя игра.“
Коментирайки думите на държавния секретар на САЩ Марко Рубио, че Украйна трябва да направи териториални отстъпки, Мережко подчерта, че такова изявление е неприемливо, защото противоречи на Конституцията на Украйна и страната никога няма да се откаже от териториалната си цялост. В същото време той добави, че вероятно Рубио не е категоричен по отношение на това, че Украйна никога няма да си върне тези територии, но смята, че в близко бъдеще това ще бъде трудно.
Мережко припомни, че в историята са се случвали различни неща, включително никой не е очаквал разпадането на Руската империя и СССР за няколко дни, но това се случи.
Преговорите в Саудитска Арабия – подробности
Както съобщихме, в град Джида (Саудитска Арабия) се провежда среща между украинската и американската делегация.
От украинска страна в срещата участват ръководителят на Офиса на президента Андрей Ермак, министърът на външните работи Андрей Сибига, министърът на отбраната Рустем Умеров и заместник-ръководителят на Офиса на президента Павел Палица.
От американска страна участие вземат държавният секретар на САЩ Марко Рубио, съветникът на президента на САЩ по националната сигурност Майкъл Уолц и специалният представител на президента на САЩ за Близкия изток Стивън Уиткоф.
Според украинското външно министерство ключовите теми на срещата са „пътят към мира и двустранните отношения между Украйна и САЩ“.
Още от Свят
Киев потвърди ударите по фрегатите „Адмирал Есен“ и „Адмирал Макаров“ – носители на ракети „Калибър“
Фрегаттата „Адмирал Есен“ е сред трите руски кораба, които бяха ударени в нощта срещу 12 август. Поразен е и патрулният кораб „Василий Биков“, както и инфраструктурата на нефтобазата „Грушовая“, петролния терминал „Шесхарис“ и радиолокационната станция 30Н6Е, която е част от зенитно-ракетния комплекс С-300
Епидемията от ебола в Конго е на път да надмине най-смъртоносната в историята
Епидемията беше обявена на 15 май, но властите сега твърдят, че тя е започнала още през февруари.
Асен Василев: Разбираемо е защо бащите на убийците харесват „Прогресивна България“
"Никой български премиер не си е позволявал подобно предателство към българския народ. Нито такава безподобна наглост", казва той.