24 Декември, 2025

Въвеждат дезинфекция на всички гранични пунктове заради чума по животните в Гърция и Румъния

Въвеждат дезинфекция на всички гранични пунктове заради чума по животните в Гърция и Румъния

Страната ни е информирала съседните държави за мярката

Въвежда се дезинфекция за автомобилите на всички гранични пунктове от утре заради усложнената епидемична обстановка - основно в Гърция и Румъния, както и заради многото регистрирани заболявания на чума по дребните преживни животни.

Това съобщи директорът на БАБХ д-р Светлозар Патарински, цитиран от бТВ.

Страната ни е информирала съседните държави за мярката по дипломатически път. Докато се провежда дипломатическото съгласуване дезинфекцията ще бъде безплатна.

Първо бе въведена дезинфекция по границата с Турция. През първата седмица и тя беше безплатна заради технически проблеми. Вече се събират такси, каза още директорът на БАБХ.

Днес изпълнителният директор на БАБХ и заместник-министърът на  земеделието Деян Стратев присъстваха на заседание на Областната епизоотична  комисия в Кърджали, свикана спешно заради регистрирано огнище на чума по овцете в гръцкия Ясмос - на 10 км от границата с България.

Към момента у нас няма регистрирани случаи на заболяването, но страната ни вече въведе превантивни мерки на национално ниво.

Заместник-министърът на земеделието съобщи, че през предните 2 месеца няма внос на живи животни у нас от Румъния и Гърция.

Сподели:

Коментари (0)

Проф. Павлов: 2025 г. бе лоша за българо-македонските отношения, вината е на Скопие

Проф. Павлов: 2025 г. бе лоша за българо-македонските отношения, вината е на Скопие

Очаквам още по-голямо засилване на стремежа на режима на Мицкоски, подобно на Груевски преди години, да се разграничава историята на Македония от тази на България, което е някакъв абсурд от гледна точка на историческата наука, казва още историкът

Румяна Коларова: Не изключвам МЕЧ, "Величие", "Възраждане" и БСП да работят за идеите на Радев

Румяна Коларова: Не изключвам МЕЧ, "Величие", "Възраждане" и БСП да работят за идеите на Радев

Политическият пейзаж в България отново се раздвижи след подадената оставка на кабинета

Весела Чернева: ЕС се отказа от замразените руски активи след като Макрон "предаде" Мерц

Весела Чернева: ЕС се отказа от замразените руски активи след като Макрон "предаде" Мерц

По думите на зам.-директора на Европейския съвет за външна политика България в Брюксел са били изненадани от колебливата позиция на България