21 Декември, 2025

Възможно е АЛДЕ да изключи ДПС от редиците си

Възможно е АЛДЕ да изключи ДПС от редиците си

Няколко европейски либерални партии са изпратили писмо до Алианса на либералите и демократите за Европа (АЛДЕ), в което настояват за наблюдение върху Делян Пеевски и изтъкват, че той е санкциониран от Министерството на финансите на САЩ и от Великобритания.

Генералният секретар на паневропейската либерална партия Дидрик де Шетцен заяви пред БНР, че не отхвърля възможността ДПС да бъде изключено от нея заради възникналите сериозни вътрешнопартийни раздори. Той определи случая като "много сериозен".

Писмото е подписано от присъдружните партии от Германия, Австрия, Словения, Словакия и Нидерландия. Те изтъкват необходимостта да не се повтарят повече случаи като този с Партията на недоволните граждани на бившия чешки премиер Андрей Бабиш, която премина от редиците на либералната група "Обнови Европа" в крайнодясната "Патриоти за Европа". "В този смисъл е неизбежно да бъде поставено под въпрос ръководството на ДПС в България", изтъкват авторите.

Те отбелязват, че в светлината на приоритетите на групата на "Обнови Европа" и най-вече на подкрепата за санкционния режим на ЕС за нарушаване на човешките права, не могат да бъдат пренебрегвани опасенията по отношение на собственото политическо семейство на евролибералите. Става дума за съпредседателя на ДПС, санкциониран от САЩ, и отражението на този факт върху имиджа на групата.

Авторите на писмото припомнят изявлението на Томас Хакер – докладчика на "Свободни демократи" за България, според когото "мощни кукловоди като Бойко Борисов и санкционираният магнат Делян Пеевски дискредитират демокрацията и се опитват напразно да си гарантират властта".

"Смятаме, че за ДПС е важно да определи как се съобразява с либералните принципи, които споделяме", се казва в писмото.

Ако има решение за изключване, то трябва да бъде взето от Съвета на Алианса, поясни Де Шетцен и определи писмото като "първа стъпка". Същевременно той каза, че това не предполага изключване от либералната политическа група "Обнови Европа" в Европейския парламент, тъй като там правилата са различни.
Сподели:

Коментари (0)

САЩ преследват трети кораб край Венецуела след залавянето на два петролни танкера

САЩ преследват трети кораб край Венецуела след залавянето на два петролни танкера

Директорът на Националния икономически съвет на Белия дом Кевин Хасет заяви в неделя, че първите два заловени петролни танкера са работили на черния пазар и са доставяли петрол на санкционирани страни

Орбан: Колапс на Украйна би довел до катастрофа Унгария

Орбан: Колапс на Украйна би довел до катастрофа Унгария

Унгарският премиер, който за първи път от 15 години насам е изправен пред истинска съпротива на предстоящите избори, води кампания, акцентираща върху опита му в международната политика

Рюте: Европа е готова да изпрати войски в Украйна, ако Путин наруши примирието

Рюте: Европа е готова да изпрати войски в Украйна, ако Путин наруши примирието

Генералният секретар на НАТО Марк Рюте нарече настоящия период най-опасния след Втората световна война