30 Януари, 2026

С протест в деня на евродоклада „Възраждане“ и компания се опитват да "взривят" държавата

С протест в деня на евродоклада „Възраждане“ и компания се опитват да "взривят" държавата

снимка: БГНЕС

Партия на Костадин Костадинов продължава да саботира усилията за еврозоната с протести, дезинформация и провокации. Целта – политически хаос и разделение в обществото

Протестиращите привърженици на партията "Възраждане", които защитават българския лев пред еврото в центъра на София, правят жива верига около Народното събрание. За това призова издателят Недялко Недялков, който присъства на протеста. Към протестиращите се присъединиха и депутати от партия МЕЧ. 

В деня, в който България очаква ключовата оценка от Европейската комисия и Европейската централна банка относно готовността си за приемане на еврото, партия „Възраждане“ и други провокатори отново демонстрират, че не търсят стабилност, а разединение. Привържениците на Костадинов излязоха на шумен протест в центъра на София, представян като защита на българския лев, но придружен от крайни лозунги, дезинформация и антиевропейска символика.

Действията на „Възраждане“ – включително блокиране на ключови улици и призиви за затваряне на бизнеси в подкрепа на каузата – създават усещане за организирана атака не срещу валутната политика, а срещу самата идея за модерна и европейска България. Изявлението на лидера Костадин Костадинов, че „след като ни вземат парите, ще ни вземат и България“, не само преекспонира страховете на хората, но и цели да насажда паника, като представя членството в еврозоната като заговор.

Не по-малко тревожни са и символите на протеста – сред плакатите могат да се видят и такива с проруска насоченост, защитаващи руски торове, както и откровено провокативни визии като ЕС, изобразен с нацистка свастика. Всичко това ясно показва, че този протест надхвърля икономически аргументи и се превръща в инструмент за поляризация и подкопаване на доверието в евроинтеграцията.

Полицейското присъствие е засилено, но протестът протича спокойно – поне на пръв поглед. Реалната тревога обаче е по-дълбока: дали зад шума на вувузелите и популистките речи не се крие опасен сценарий за отдалечаване на България от стабилността и партньорството в ЕС?

Сподели:

Коментари (0)

Борисов ще участва в Срещата на върха на ЕНП в Загреб

Борисов ще участва в Срещата на върха на ЕНП в Загреб

Срещата събира на 30 и 31 януари лидерите на партиите от най-голямото политическо семейство в Европа в момент на нарастващи геополитически предизвикателства. В рамките на форума председателят на ГЕРБ Бойко Борисов ще проведе двустранни срещи с европейски лидери.

Атанас Зафиров няма да е в листите за предсрочните парламентарни избори

Атанас Зафиров няма да е в листите за предсрочните парламентарни избори

"Давам твърдата си дума, че "БСП-Обединена левица" ще бъде парламентарно представена и ще защитава достойно лявото в следващия парламент",

БОЕЦ посреща с граждански протест и неудобни въпроси Румен Радев пред БНТ

БОЕЦ посреща с граждански протест и неудобни въпроси Румен Радев пред БНТ

Да обясни - дали е морално и законно един държавен служител, макар и висш, да ползва в продължение на години служебното си положение и държавния ресурс, за да изгражда личен политически проект, казва Георги Георгиев