Според лидера на формацията в България има форсмажорни обстоятелства, затова ще внесат иск да бъде отложено влизането на страната в еврозоната
„Възраждане“ ще подкрепи оставката на кабинета, но паралелно ще настоява България да забави пътя си към еврозоната. Лидерът на партията Костадин Костадинов обяви в кулоарите на парламента, че днес ще бъде внесен проект за решение, задължаващ Министерския съвет да поиска едногодишно отлагане на членството ни в еврозоната.
Костадинов припомни, че в Договора за присъединяване към ЕС от 2005 г. на България и Румъния е дадена дерогация за въвеждането на еврото. Според него тази дерогация, отменена с решение на Европейския парламент на 8 юли, може да бъде удължена до 1 януари 2027 г. поради „форсмажорни обстоятелства“.
По думите му тези обстоятелства включват не само липсата на приет бюджет, но и невъзможността да се състави редовно правителство. Именно това, според „Възраждане“, дава основание България да поиска отсрочка.
Междувременно привърженици на формацията протестираха пред централата на ГЕРБ.
На въпрос кога е логично да се проведат следващите парламентарни избори, Костадинов посочи, че според него горната граница е началото на април. Той аргументира това с календара на празниците: Великден е на 12 април, а Цветница – на 5 април, което практически изключва двете дати като възможни. Затова, смята той, най-удачно би било вотът да се проведе в края на март, макар окончателното решение да зависи от президента и начина, по който ще бъдат връчени мандатите.
Още от България
Правителството на Радев страда от носталгия по Варшавския договор, превръща ни в прошляците на НАТО
Кабинетът трябва незабавно да публикува изпратените до Полша и Унгария писма, да каже какво точно е поискало, колко самолета или части възнамерява да придобие, каква е прогнозната обща цена и защо вместо ускорен преход към западна техника продължава да налива пари в съветската авиационна екосистема
Шишков: Решенията по безопасността на пътя трябва да се вземат от експерти, вместо с политически декларации
Най-важното, което трябва да се каже, е, че имаме наредба за мантинелите, съгласно която в определен срок те трябва да бъдат подменяни с мантинели от по-висок клас - разбира се, няма панацея, каза министърът на регионалното развитие и благоустройството
Стойчев: Ако ПБ не работи с плам за кандидатурата на Йотова, може наесен да има обрат
Аз бих изчакал какво ще каже самият премиер Румен Радев – дали Илияна Йотова е неговата кандидатура, защото все пак доверието към „Прогресивна България“ не е към институцията „Прогресивна България“, която до съвсем скоро я нямаше, а към него персонално и лично, каза политологът