От партията се страхуват от гнева на Москва
От „Възраждане“ излязоха с позиция, че няма да допуснат преместването на Паметника на Съветската армия, предаде Дарик.
В съобщението на партията се казва, че смяната на собствеността на Паметника на Съветската армия създава предпоставка за неговото преместване. Промяната стана с решение на Министерски съвет от днес, с което собствеността на паметника от публична държавна собственост вече е частна държавна собственост, а искането е внесено от областния управител на София–град.
Според „Възраждане“, темата с паметника разединява българското общество, като се застъпват за символа на съветската окупация: "между нашите сънародници, които държат да пазим и помним историческото си минало, и от друга страна - нашите сънародници, които са използвани от политиците на посолството, инсталирани в българския парламент, за да унищожат всички следи от българската история и да ни обезличат като нация".
От партията изтъкват, че евентуалното премахване на Паметника на Съветската армия нарушава спогодба между България и Руската федерация, според която държавите поемат ангажимент една към друга "да опазват паметниците си".
От "Възраждане" се притесняват, че преместването на паметника може "да затвърди решението на Руската Федерация да обяви България за вражеска държава".
През март Столичният общински съвет прие решение за преместването на Паметника на Съветската армия от Княжеската градина и да разположи скулптурните фигури и барелефи в Музея за изкуството от периода на социализма към Националната галерия или върху друг подходящ терен извън централната градска част на София.
Днес Министерският съвет на своето заседание прие решение, с което статутът на мемориален комплекс "Паметник на Съветската армия" в Княжеската градина в София се променя от имот публична държавна собственост на имот частна държавна собственост.
Още от България
Кирил Петков: Руската неонацистка среда намира последователи сред млади хора и в България
В книгата "Русия и крайната десница: поглед към десет европейски държави“, издадена от Международния център за борба с тероризма, са разгледани 20 конкретни случая в 10 европейски държави.
Димът от пожарите в Сърбия достигна София, предупредиха кюстендилци да затварят прозорците
"Вследствие на множество пожари на територията на Сърбия се образувал такъв облак от дим, който въздушните течения пренасят през западната част на нашата страна"
Нивото на Дунав при Галац спадна до 16 см - най-ниската стойност за последните 30 години
Островът в средата на реката близо до Галац се разраства както на дължина, така и на ширина и това принуждава ферибота, свързващ Галац с окръг Тулча, да заобикаля няколкостотин метра, за да избегне засядане