17 Юни, 2026

Възстановяват Мемориала на Първи и Шести пехотен полк в автентичен вид, разрушен по времето на комунизма

Възстановяват Мемориала на Първи и Шести пехотен полк в автентичен вид, разрушен по времето на комунизма

Евродепутатът Андрей Ковачев съобщи на страницата си във Фейсбук добрата новина, че най-накрая е взето решение от Столична община да бъде възстановен Мемориалът на Първи и Шести пехотен полк в автентичен вид пред НДК. 

Припомняме, че още през 2014 г. стартира подписка за възстановяването на Мемориала на I и VI Пехотен полк. Искането беше той да бъде върнат на мястото си преди 1944-та, а именно – в пространството, заемащо се от разрушения паметник „13 века България”. Хора от цялата страна се обърнаха към кмета на София Йорданка Фандъкова. Плочите са били тържествено поставени през 1934 г. от цар Борис III. През 1977 г., когато започва строежът на НДК, който до тогава е бил казармен регион. Те са успели да останат на местата си дори по време на бомбардировките над столицата. Представлявали са три стени, разположени във формата на буквата П, а на специални табели са били изписани имената на загиналите за отечеството. В момента това, което е останало от тях, се съхранява във Военноисторическия музей.

Евродепутатът Андрей Ковачев написа във Фейсбук съобщение за дългоочакваното решение:

С голямо удоволствие и благодарност искам да споделя, че след среща с кмета на София г-жа Йорданка Фандъкова, председателя на СОС г-н Георги Валентинов Георгиев и главния архитект на София г-н Здравко Здравков, беше одобрена процедурата и времевата рамка за възстановяването на Мемориала на Първи и Шести пехотен полк в автентичен вид и на автентичното място, в изпълнение на решението на Столичния общински съвет. Следващата седмица ще бъде обявено Техническото задание за подготовка на конкурса, който трябва да стартира най-късно април месец 2023 година. Няколко поколения граждани на България чакат да бъде поправена тази крещяща несправедливост спрямо паметта на нашите български герои, отдали живота си за Свободата и Обединението на Отечеството! Всичко е част от историята ни, но този Мемориал е нашият истински български паметник, пред който трябва да се преклоним!. 

Бог да пази България!

Сподели:
 Бойко Рашков: Прокуратурата участва в омертата за „Баба Алино“, може да поискаме оставката на този  и.ф. шеф на ДАНС

Бойко Рашков: Прокуратурата участва в омертата за „Баба Алино“, може да поискаме оставката на този и.ф. шеф на ДАНС

„Ако Невзоров участва в процеса срещу Коцев със запазена в тайна самоличност, това е хипотеза, която законът изрично посочва при какви условия тази мярка се взема. Не е ясно каква е тази опасност“, заяви той.

Форум за демократично действие: България да подкрепи санкциите срещу руския патриарх - той е един от вдъхновителите на агресията срещу Украйна

Форум за демократично действие: България да подкрепи санкциите срещу руския патриарх - той е един от вдъхновителите на агресията срещу Украйна

Вярно ли е, че решението да се поиска изваждането на Кирил-Гундяев от санкционния списък е взето не след консултации със специалните служби, а след допитване до българския патриарх Даниил , питат участниците във форума

Омбудсманът Делчева: Постоянно съм кандидат за служебен премиер, сега искат да бутна и главния прокурор

Омбудсманът Делчева: Постоянно съм кандидат за служебен премиер, сега искат да бутна и главния прокурор

„Това е поредният списък, в който политиците се опитват да вкарат институцията на омбудсмана, което за мен означава, че това е поредният опит тя „да се изцапа.“

Коментари (0)