2 Юли, 2026

БАБХ: Вече трети кораб с аржентински слънчоглед е с пестициди над нормата

Снимка: БАБХ

Лабораторните резултати за първите два кораба показаха, че има остатъчни количества от два пестицида, които надвишават от три до пет пъти допустимите норми

Двукратно над нормата е количеството на пестицида делтаметрин, открито в аржентинския слънчоглед от третия кораб, пристигнал в България в началото на тази седмица

Пробите бяха взети от служители на Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) в присъствието на български зърнопроизводители.

До момента у нас са внесени три пратки слънчоглед от Аржентина с общо количество почти 118 500 тона, като от тях се взимат проби още на пристанището, преди разтоварването на корабите, съобщи БАБХ.

Лабораторните резултати за първите два кораба показаха, че има остатъчни количества от два пестицида, които надвишават от три до пет пъти допустимите норми.

Екипи на БАБХ проследяват движението на вносната суровина по цялата логистична верига – от пристанището, през съхранението, до индустриалната преработка и реализацията, съответно износа от страната. Контролът се осъществява в координация с други институции, включително митниците.

Вносителят на аржентинския слънчоглед е предоставил писмена декларация, че преработеният продукт ще бъде изнесен за страни извън Европейския съюз, където тези стойности на пестицидите са допустими, или ще бъде използван за технически цели или за производство на биодизел.

Очакват се още кораби със слънчоглед от Аржентина, които също ще бъдат подложени на стриктен контрол.

Сподели:
САЩ: Тръмп иска войната в Украйна да приключи, за да бъде сложен край на безсмисленото кръвопролитие

САЩ: Тръмп иска войната в Украйна да приключи, за да бъде сложен край на безсмисленото кръвопролитие

"Kоренът на проблема е, че руският президент Владимир Путин е идеологически обвързан с враждебността си към Съединените щати и Запада. “, смята журналистка

Foreign Policy: Украйна не изолира Крим без причина – подготвя се контранастъпление

Foreign Policy: Украйна не изолира Крим без причина – подготвя се контранастъпление

Анализаторът от американския Институт за изследване на войната Джордж Барос смята, че Украйна в момента създава възможно най-благоприятните условия за бъдещи настъпателни действия

The Economist: Зеленски  даде знак на Путин, че съдбата му вече е предрешена

The Economist: Зеленски даде знак на Путин, че съдбата му вече е предрешена

Военният обрат в хода на продължаващите украински удари е реален, но засега не е решаващ.

Коментари (0)