5 Декември, 2025

Велика сряда е, Юда предава Иисус

Велика сряда е, Юда предава Иисус

снимка: архив

Народната традиция повелява на днешния ден да не се работи, да приключи великденското чистене, а децата да берат здравец, който да раздават на Разпети петък

16 април

Днес е Велика Сряда, трети ден от Страстната седмица, последна от живота на Иисус Христос.

На този ден Юда отишъл при юдейските първенци и уговорил да предаде Христос за тридесет сребърника.

Велика сряда ни припомня за една жена, разкаяла се блудница, която изляла драгоценен елей върху Господа в дома на Симон прокажени. Тя успяла да влезе в дома, дето бил Христос.  Жената, носеща алабастърен съд с драгоценно миро, искала да засвидетелства почитта си. В бързината, да не й се пречи на доброто намерение, тя счупила съда, по-лесно да се разлее мирото. Това не се одобрило и някои от апостолите възроптали под предлог, че по-добре би било мирото да се продаде и парите да се раздадат на бедните. А Христос казал да не я смущават, защото за това й усърдие ще се разгласи по цял свят.

Голяма е разликата между спасената грешница и погиналия Юда, избран преди това за апостол. Тя отдала цялото си богатство за Христа и целувала нозете Му, а той продал за пари Учителя си с целувка. Можем да кажем, че общата тема на първите три дни на Страстната седмица е краят на света и съдът Христов.

Народната традиция повелява на днешния ден да се бере здравец, който децата раздават за здраве на Разпети петък. Не се върши никаква домакинска работа, а ако някой наруши това правило се вярва, че умението му ще се отнеме.

Днес приключва и голямото великденско чистене в къщата. 

 

Сподели:

Коментари (0)

Даниил отказа участие в голям форум за религиозния диалог на Балканите

Даниил отказа участие в голям форум за религиозния диалог на Балканите

Мотивите за решението не са ясни. БПЦ изобщо не планира да изпрати свой представител на форума „Процесът от Акаба – междурелигиозен диалог на Балканите“, където ще присъстват духовни лица от целия Балкански полуостров.

Днес честваме свети Сава - орисникът на българските девойки

Днес честваме свети Сава - орисникът на българските девойки

В народната традиция празникът съвпада с раждането на Новата година, на надеждата за здраве и берекета, хапваме мекици за здраве

Честваме света Варвара - мъченицата, която победи страха и стана  закрилница на децата

Честваме света Варвара - мъченицата, която победи страха и стана закрилница на децата

В народните традиции празникът е известен като "Женска Коледа"