22 Декември, 2025

Великденската мръвка тръгна нагоре, по-скъпа от миналата година

Великденската мръвка тръгна нагоре, по-скъпа от миналата година

Някои масово започнаха да се презапасяват с по-евтино агнешко от съседна Македония

По 6 лева за килограм живо тегло ще трябва да дадем, ако искаме на Великденската трапеза да сложим свежо агнешко месо тази година. Оказва се, че заради по-малкия брой агнета – 600-700 хил. и поради голямото търсене цената на месото още от сега е скочила. Ако миналата година фермерите са ни предлагали агнешко на цени между 4 и 4,50 лв./кг, то в момента килограм струва 5-5,50 лв., като до Великден цената ще скочи на 6-7 лева. 

Това заяви бившия председател на Националната овцевъдна асоциация Бисер Чилингиров, цитиран от "Монитор". В магазините пък се очаква цените да варират между 11 и 16 лева за кило. По думите на овцевъда, търговците нарочно завишават до такива нива цените, което не е правилно. Според него, ако от фермата агнето излиза на 5-6 лева, то нормалната цена на пазара трябва да е 12-13 лева. 

Чилингиров уточни още, че и тази година месото за празника няма да е на 100% българско, а отново ще се предлага мръвка от Нова Зеландия, Австралия и Румъния. Цената обаче не издава кое месо е наше и кое е чуждо. Така, макар месото от румънските агнета да струват по-малко, магазинерите го продават на същата цена, както българското. Размразеното месо обаче може да се познае - като се натисне, остава вдлъбнатина, както при мекото на хляба. Прясното е сухо и има бяла корица и при натиск е еластично и възвръща формата си. 

За сметка на вноса зад граница изнасяме много малко количество агнешко. Единични фермери си позволяват да продават в Германия, Италия и Хърватска, посочва експертът. Според него, ако догодина Великобритания излезе от Европейския съюз (ЕС), цената на този вид месо драстично ще скочи заради митата, които ще бъдат наложени, разясни още Чилингиров. 

Междувременно кюстендилци масово започнаха да се презапасяват с по-евтино агнешко от съседна Македония. Въпреки че все още търговията не е в разгара си, по-предвидливите вече са си закупили традиционното месо и продукти за празника. Например, в Крива Паланка агнешкото месо се предлага срещу 10 лв. за кг. „Става въпрос за трупно месо. Има и такива, които продават живи агнета. Тогава вече цената е 4-5 лв. за кг, което е под цената в Кюстендил“, коментират запознати. Преминаването през граница пък ставало безпроблемно, тъй като обикновено по четирима човека си разделяли мръвката за Великден.





Сподели:

Коментари (0)

Празнично настроение и коледен дух съпроводиха традиционния Коледен базар в Тетевен 

Празнично настроение и коледен дух съпроводиха традиционния Коледен базар в Тетевен 

Участниците представиха богато разнообразие от ръчно изработени коледни играчки и сувенири, хранителни продукти, дървени и шивашки изделия

Австралия замлъкна и запали свещи в памет на жертвите на плажа Бонди

Австралия замлъкна и запали свещи в памет на жертвите на плажа Бонди

Баща и син са обвинени, че са имали за прицел празненството за Ханука край морето, при което бяха убити 15 души, включително деца и оцелели от Холокоста

Големи градове в цял свят отмениха грандиозни новогодишни събития заради сигурност

Големи градове в цял свят отмениха грандиозни новогодишни събития заради сигурност

Отмяната на масовите събития идва след като ФБР разби заговор за бомбен атентат на Нова година в Лос Анджелис по-рано тази седмица. „Нова година е като Супербоул за полицията, сподели инспектор на нюйоркската полиция.