25 Декември, 2025

Великобритания удари „Лукойл“ и „Роснефт“, и утежни санкциите за „сенчестия флот“

Великобритания удари „Лукойл“ и „Роснефт“, и утежни санкциите за „сенчестия флот“

Снимка: EPA/BGNES

Сред компаниите, включени в новия санкционен списък, са руските енергийни гиганти „Лукойл“ и „Роснефт“, както и индийската Nayara Energy, където „Роснефт“ притежава дял

Великобритания разшири санкционния си режим срещу Русия, съобщи „Ройтерс“

Според информацията, са добавени 51 нови спецификации и 39 допълнителни обозначения към действащите ограничения срещу Москва.

Мерките са насочени към 51 кораба, част от т.нар. руски „сенчест флот“, както и към физически и юридически лица, свързани с различни икономически сектори, включително енергетика и отбрана.

„Сенчестият флот“ представлява мрежа от по-стари танкери, за които се смята, че се използват за заобикаляне на международните санкции върху руския петрол.

Този флот е все по-често обект на ограничения от страна на Великобритания, Съединените щати и Европейския съюз след началото на руската инвазия в Украйна през февруари 2022 г.

Сред компаниите, включени в новия санкционен списък, са руските енергийни гиганти „Лукойл“ и „Роснефт“, както и индийската Nayara Energy, където „Роснефт“ притежава дял.

Британският министър на финансите Рейчъл Рийвс подчерта, че правителството предприема целенасочени действия срещу компании в Индия и Китай, които продължават да улесняват износа на руски петрол към световните пазари.

Сподели:

Коментари (0)

Взривове в Москва и старият рефлекс на Кремъл: виновни са британските служби

Взривове в Москва и старият рефлекс на Кремъл: виновни са британските служби

След взривовете в Русия кремълската пропагандна машина отново активира познатия наратив за „чуждия заговор“, в който Лондон и Киев се превръщат в универсално обяснение за вътрешната несигурност.

Секретна стенограма разкрива, че още преди 20 години Путин е имал апетити към Украйна

Секретна стенограма разкрива, че още преди 20 години Путин е имал апетити към Украйна

Националните архиви на САЩ са публикували секретен документ - разговор между диктатора Владимир Путин до 43-ия президент на Америка Джордж У. Буш, от който стават ясни имперските амбиции на Кремъл

Руска провокация: Стратегически бомбардировачи летяха "планово" северно от Скандинавия 

Руска провокация: Стратегически бомбардировачи летяха "планово" северно от Скандинавия 

Не бяха посочени нито датата на полетите на Ту-95, нито държавите, които са разположили самолети за наблюдение