7 Декември, 2025

Великобритания: Нова ваксина и нов локдаун

Великобритания: Нова ваксина и нов локдаун

Британският премиер Борис Джонсън заяви, че правителството ще оповести в най-скоро време още по-строги мерки за обуздаване разпространението на коронавируса.

Това става в деня, в който тръгна програмата за масово ваксиниране с разработената от Оксфордския университет и компанията „АстраЗенека“ Covid ваксина и голяма неяснота дали училищата ще продължават да са отворени.

От полунощ и Шотландия влиза в локдуан, съобщи БНР.

Опозиционната Лейбъристка партия призова за незабавно въвеждане на трети общонационален локдаун. Лидерът на лейбъристите Киър Стармър изтъкна, че е неизбежно затварянето на още училища, за да се намали разпространението на вируса.

По повод на кризисната ситуация премиерът Борис Джонсън днес заяви:

„Престоят ни много тежки седмици. Вирусът наистина се разпространява много бързо. В допълнение към по-високите степени на местна карантина и ограниченията, които въведохме, е изключително важно всеки да даде своя принос, като спазва разпоредбите“.

По-рано министърът на здравеопазването Мат Ханкок каза, че старата система от местни карантини вече не е достатъчно надеждна за спиране на разпространението на вируса.

Казаното от Борис Джонсън - че ще последват по-строги мерки, повдига въпроси като какви точно, кога и защо се бавят.

Междувременно ваксината на Оксфорд и „АстраЗенека" от днес вече влезе в употреба. Първите 530 000 дози вече са налични, правителството е поръчало общо 100 милиона.

Властите обявиха, че втората доза ще бъде инжектирана след 12 седмици, като идеята за забавянето е максимално висок брой хора да получат колкото се може по-скоро първата доза.

Джонсън обеща десетки милиони ваксини до края на март и отрече твърденията, че националното здравеопазване не разполага с капацитет да прави по 2 милиона ваксини на седмица.

В същото време все повече се засилва натискът върху министрите да наредят на училищата да преминат към онлайн обучение. За момента съветът към родителите е да пращат децата с в училищата, които са отворени, но някои местни власти бойкотираха директивата и не отвориха училищата днес.

Лондонският университетски колеж каза на студентите си да не се завръщат в студентското градче поне до края на февруари, което е против решението на властите за подновяване на занятията на студентите в края на януари. 

Сподели:

Коментари (0)

Сикорски към Мъск след апела му за ликвидация на ЕС: Иди на Марс!

Сикорски към Мъск след апела му за ликвидация на ЕС: Иди на Марс!

Полският външен министър отбелязва, че посланието на Мъск за премахване на ЕС е харесано от скандалния експрезидент на Русия Дмитрий Медведев, който пише в коментарите: „Точно така.“

Задкулисна мрежа позволява на Кремъл да произвежда ракети „Искандер“, въпреки санкциите

Задкулисна мрежа позволява на Кремъл да произвежда ракети „Искандер“, въпреки санкциите

По трагична ирония семейство Митал помага за доставката на ракетите, които редовно поразяват собствения му стоманодобивен завод в Кривий Риг.

Русия бомбардира собствения си Белгород, спря токът

Русия бомбардира собствения си Белгород, спря токът

Местните жители са чули рева на самолет, летящ към границата преди експлозията. Самата експлозия е била толкова мощна, че е последвал „дъжд“ от шрапнели, пръст и камъни.