27 Март, 2025

Великобритания повдигна обвинения за тероризъм срещу жена с руско име и младеж

Великобритания повдигна обвинения за тероризъм срещу жена с руско име и младеж

Подготовка на терористични актове и шпионаж

Двама младежи, заподозрени в предполагаеми крайно десни терористични престъпления, ще се явят пред съд в Лондон. Полицията съобщи, че срещу двамата са повдигнати „изключително сериозни обвинения“.

Столичната полиция съобщи, че 18-годишен мъж и 19-годишна жена са били обвинени след „активно разследване“, проведено от звеното за борба с тероризма.

Рекс Уилям Хенри Кларк от Илфорд, Източен Лондон, е обвинен в подготовка на терористични актове в разрез със Закона за тероризма от 2006 г.

Полицията повдигна обвинения на София Виноградова от Чешънт (северно от Лондон) за подготовка на терористични актове и две обвинения в събиране на информация, която може да бъде полезна на лице, извършващо или подготвящо терористичен акт.

И двамата са задържани и ще се явят пред Уестминстърския магистратски съд.

Полицията съобщи, че разследването „е свързано с подозрения за терористична дейност на крайнодясното крило“.

„Това са изключително сериозни обвинения, но бих искал да призова обществеността да не спекулира повече с този случай в момента и да позволи на наказателния процес да протече безпрепятствено“, заяви командир Доминик Мърфи, ръководител на антитерористичното командване на Метрополитън.

„Искам да успокоя обществеността, че към момента не смятаме, че има някаква по-широка заплаха, свързана с това разследване, въпреки че разследването продължава“, добави той.

Бунтове, в които участваха и крайно десни, избухнаха неотдавна в Англия и Северна Ирландия след намушкването с нож на три момичета по време на курс по танци в Саутпорт, Северозападна Англия.

Мърфи заяви, че разследването не е започнало „вследствие на безредиците в цялата страна, които настъпиха след ужасните събития в Саутпорт“.

Първоначално полицията арестува жената на 4 август по подозрение, че притежава огнестрелно оръжие.

Тя беше пусната под гаранция, но на 10 август беше арестувана отново. На същия адрес е арестуван и 18-годишният мъж, като и двамата са отведени в полицейски участък в Лондон. /БГНЕС

Сподели:
Турция експулсира журналист на Би Би Си: „Заплаха за обществения ред" - отразявал протестите

Турция експулсира журналист на Би Би Си: „Заплаха за обществения ред" - отразявал протестите

„Изключително тревожен случай.. Ние ще продължим да отразяваме безпристрастно и честно събитията в Турция“, заяви директорът на медията Дебора Търнес

ЕС: Осъждаме арестите на журналисти в Турция - кандидатката за присъединяване към Европейския съюз

ЕС: Осъждаме арестите на журналисти в Турция - кандидатката за присъединяване към Европейския съюз

По-рано от социалната платформа на Илон Мъск X заявиха, че турските власти са ѝ наредили да блокира над 100 потребителски профила заради протестите в страната

Миланович загърби европейската подкрепа за Украйна: Хърватската армия няма да отиде на мисия

Миланович загърби европейската подкрепа за Украйна: Хърватската армия няма да отиде на мисия

Въпреки че има ограничени правомощия, президентът изпълнява функциите на върховен главнокомандващ на въоръжените сили на страната и има право на глас в нейната външна политика