Великобритания е привикала посланика на Иран във външното министерство, за да изрази възраженията си заради ареста на посланика на Лондон в Техеран по време на протест през миналата седмица. Това обяви говорител на британския премиер Борис Джонсън, съобщават британските медии.
"Това беше неприемливо нарушение на Виенската конвенция и то трябва да бъде разследвано", посочи говорителят, допълвайки: "Искаме пълни уверения от иранското правителство, че това никога повече няма да се повтори." На 11 януари беше съобщено, че посланикът на Обединеното кралство в Иран Роб Макеър е бил задържан за кратко за предполагаемо участие в неразрешена демонстрация в Техеран. Той е бил освободен 15 минути по-късно, след като самоличността му е била потвърдена.
На следващия ден Макеър написа в "Туитър", че не е участвал в протестна демонстрация, а е отишъл на бдение в Техеран за жертвите на трагедията със сваления украински самолет. "Тръгнах си след 5 минути, когато някои започнаха да скандират", написа посланикът. След инцидента Макеър беше извикан в иранското външно министерство, където му е било припомнено, че "присъствието на посланици на чужди страни" на незаконни събирания... противоречи на Виенската конвенция за дипломатическите отношения". По-късно говорител на иранското правителство заяви, че действията на Макеър са "напълно" неприемливи.
Протест в Техеран се проведе в събота, след като Иран официално призна, че военните му са свалили украинския Boeing 737, при което загинаха всички 176 души на борда. Трагедията стана след ескалацията на напрежението между Техеран и Вашингтон след убийството на иранския генерал Касем Солеймани при ракетно нападение на САЩ с безпилотен самолет в Багдад на 3 януари.
Роб Макеър
Още от Свят
Британският министър Пат Макфадън: Русия е агресивна и безразсъдна в киберпространството
Кремъл е дал на „неофициални хактивисти“ картбланш за безнаказаност
Конференцията по климата: ООН одобри 300 млрд. долара за бедните страни
Споразумението от Баку увеличава сумата, която развитите страни трябва да предоставят - сега тя е не по-малко от 300 милиарда долара годишно до 2035 г.
Бойко Ноев: Конституционно равноправие за македонските българи е задължително условие за началото на преговорите на РСМ за членство в ЕС
Християн Мицковски неразумно сам си е поставил капани в предизборната кампания, излизането от които сега му коства значителен политически ресурс