Заради войната срещу Украйна модернизацията на руската армия беше върната 18 години назад. Това заяви пред Съвета за сигурност Джеймс Кариуки, заместник на постоянния представител на Великобритания в ООН, цитиран от Униан.
"Сега руската отбранителна промишленост разглобява хладилници за резервни части. Тя поръчва оръжие на КНДР, в нарушение на многобройни резолюции, приети в тази зала, по указание от министъра на външните работи на Русия. Чрез придобиването и използването на дронове от Иран и двете страни нарушават резолюция на Съвета за сигурност." – посочи той.
Кариуки напомни за огромните загуби на руската армия, арестите на антивоенни активисти и журналисти.
"И заради какво? За да загуби (Русия) над половината от завзетите след февруари 2022 г. земи и една пета от Черноморския си флот? За да се лиши нейната икономика от над 400 милиарда долара вследствие на санкциите, а стотици хиляди млади руснаци да емигрират в търсене на по-добро бъдеще?" – посочи той.
Кариуки отбеляза, че руският външен министър Сергей Лавров е претендирал в ООН за защита на правата на рускоезичните в Украйна, но единствената заплаха за всеки цивилен в Украйна идва от Русия, както и преди.
Превод Faktor.bg


Коментари (0)