6 Декември, 2025

Великото национално събрание на Турция удължи мандата за военни операции в Сирия и Ирак

Великото национално събрание на Турция удължи мандата за военни операции в Сирия и Ирак

Великото национално събрание на Турция удължи мандата за операции в Сирия и Ирак с още една година, предава TACC, цитирана от "Фокус".
Според решението мандатът за действие на турските въоръжени сили в тези две страни е удължен до 30 октомври 2020 г.
В съответствие с мандата турската армия има възможност да провежда военни операции извън страната, в Сирия и в Ирак. Той също така позволява разполагане на контингенти и военни бази на държави на територията на Турция, които подкрепят въоръжените сили на републиката или участват в тези трансгранични операции.
Турският президент Реджеп Тайип Ердоган заяви на 1 октомври, че Анкара възнамерява самостоятелно да създаде зона за сигурност източно от река Ефрат в Сирия, тъй като не би могла да постигне желания резултат при преговори с американската страна. На 6 октомври Ердоган проведе телефонен разговор с Тръмп, след което Белият дом обяви, че Вашингтон няма да подкрепя или участва по никакъв начин във военната операция на Турция в Северна Сирия, а американските военни няма да бъдат разположени в близост до мястото й на провеждане.
На 7 октомври турският президент обяви, че САЩ започват да изтеглят войските си от Североизточна Сирия, където Анкара възнамерява да проведе операция за създаване на зона за сигурност. Тръмп от своя страна отбеляза, че ако Турция "направи нещо извън рамките на хуманността, тогава ще се изправи пред заплахи за икономическа гибел".
Сподели:

Коментари (0)

Сърбия преговаря с потенциални купувачи за продажбата на НИС

Сърбия преговаря с потенциални купувачи за продажбата на НИС

Министърът на енергетиката  разговаря на 4 декември с представители на петролните компании MOL, OMV, EKO и Knez Petrol.

Зеленски уволни Андрий Ермак от Съвета за национална сигурност и командването на армията

Зеленски уволни Андрий Ермак от Съвета за национална сигурност и командването на армията

Ермак също така бе главният преговарящ на Киев в усилията за прекратяване на войната. Тази роля вече е поета от бившия министър на отбраната Рустем Умеров.

Гърция одобри покупката на 36 ракетни комплекса PULS  от Израел

Гърция одобри покупката на 36 ракетни комплекса PULS от Израел

Атина води преговори с Израел и за разработването на противовъздушен и противоракетен купол на стойност 3 милиарда евро.