9 Юни, 2026

Велизар Шаламанов за нахлуването на руски дронове над Полша: Нов етап на ескалация!

Велизар Шаламанов, снимка: архив

"Не изключвам Русия да тества интегрираната система за противовъздушна и противоракетна отбрана на НАТО, което е много притеснително."

Нов етап на ескалация - така доц. Велизар Шаламанов, бивш военен министър и експерт по национална сигурност, коментира пред БНР навлизането на руски дронове във въздушното пространство на Полша по време на широкомащабна атака в Западна Украйна.

Страната е готова да реагира на всякакви атаки или провокации, заяви премиерът Доналд Туск.

Над 10 обекта са били засечени във въздушното пространство на Полша. Тези от тях, които са представлявали непосредствена заплаха, са били свалени. Полските военни осъдиха като акт на агресия многократните нарушения на въздушното пространство на страната.

Туск посочи, че няма жертви и няма причина за паника или за въвеждане на ограничения, които биха затруднили живота на гражданите.

От страна на Русия има поне три варианта за замисъл, обясни Шаламанов: 

"Първо-целенасочено ескалиране на тази война. Путин се страхува от преговори със Зеленски, а натискът върху него се увеличава. На второ място не изключвам Русия да тества интегрираната система за противовъздушна и противоракетна отбрана на НАТО, което е много притеснително. Третата опция е руснаците да не умеят да управляват добре своите оръжия, когато се премине към по-масирано използване на безпилотни летателни апарати."

Сподели:
Демерджиев дава заето, Кандев бил лирически герой с политически ход

Демерджиев дава заето, Кандев бил лирически герой с политически ход

Според него оставката не е подадена още при встъпването му в длъжност, „защото може би беше по-далече от времето, в което трябва да се реализира

ГЕРБ за скандалното изявление на военния министър: Не може да обезсилва решение на НС

ГЕРБ за скандалното изявление на военния министър: Не може да обезсилва решение на НС

"България е парламентарна република. Стратегическият курс на държавата не може да се променя чрез едностранни изявления", категорични са от партията

Денков: Преди два дни Петрова заяви подкрепа за Украйна, днес Стоянов я отмени

Денков: Преди два дни Петрова заяви подкрепа за Украйна, днес Стоянов я отмени

"Изпращам парламентарен въпрос към премиера, за да изясни каква точно е позицията на българското правителство по въпроса"

Коментари (0)