14 Април, 2026

Велизар Шаламанов: Войната до изтощение може да се предотврати, ако помогнем на Украйна

Велизар Шаламанов: Войната до изтощение може да се предотврати, ако помогнем на Украйна

Велизар Шаламанов

България да предостави пълноценна военна помощ – имаме много

Войната до изтощение може да бъде предотвратена, ако Украйна получи необходимите оръжия и боеприпаси. Това заяви пред БНТ бившият служебен министър на отбраната Велизар Шаламанов.

Той посочи, че войната до изтощение е желана от Кремъл.

По думите му, Русия използва масово натрупаните резерви от оръжия от Студената война, като разчита и  на това да хвърли много жива сила в сраженията.    

„Много е важно сега България да помогне на Украйна  с танкове, бронирани машини, артилерия“, посочи Шаламанов, като напомни, че всичко зависи от волята на служебното правителство.  

„Виждаме, че служебното правителство, което естествено следва волята на парламента, ще се въздържа оп по-мащабна помощ. Затова е много важно да има редовно правителство.“ – отбеляза той.  

Бившият военен министър подчерта, че предоставянето на военна помощ на Украйна е много важно за модернизацията на нашата армия – за възможността да получим заместващи оръжия от съюзниците, които са по съвременните стандарти на НАТО.

Отказът да предоставим въоръжения на украинската страна отдалечава модернизацията ни, каза още Шаламанов.

Пътят към мира е спазване на международните правила, прекратяване на руската агресия, отбеляза той.  

Ексминистърът предупреди, че вариантът, при който се разчита „Русия да удави Украйна“, а западната помощ да спре, е път към голяма катастрофа.  

Велизар Шаламанов прогнозира, че пропагандата на Москва ще се засилва, а България е доста уязвима страна  и трябва да се вземат мерки срещу това.

„Ако войната продължи по-дълго,  хибридните атаки ще се засилват, ще атакуват най-слабото звено“, поясни той.   

България трябва да предостави пълноценна военна помощ – с това което имаме, а ние имаме много – и това ще даде старт на превъоръжаването ни, категоричен е Шаламанов.

Сподели:

Коментари (0)

Матева: В ЦИК няма сигнали за сериозни предизборни нарушения

Матева: В ЦИК няма сигнали за сериозни предизборни нарушения

По повод информация за иззети 1 млн. евро при акции на МВР срещу купуването на гласове тя коментира, че няма информация за сума, нито за много лица, регистрирани на един адрес

Емил Дечев към шефове в МВР: Действайте абсолютно безкомпромисно срещу всеки извършител на изборно престъпление

Емил Дечев към шефове в МВР: Действайте абсолютно безкомпромисно срещу всеки извършител на изборно престъпление

Той изтъкна, че действията на полицията трябва да бъдат насочени единствено към спазването на закона, независимо от това дали извършителите са представители на местната власт, политически лица или други

МВР: 1 милион евро са иззети при акции срещу купуването на гласове

МВР: 1 милион евро са иззети при акции срещу купуването на гласове

"Не продавайте гласа си, не позволявайте да ви превърнат в инструмент"