Русия се въоръжава повече, отколкото е необходимо за водене на войната в Украйна. Ето защо германското министерство на отбраната предупреждава за сериозна заплаха за страните от НАТО. На този фон експертите очакват руско нападение в близко бъдеще.
Дори ако натискът от страна на президента на САЩ Доналд Тръмп може да доведе до прекратяване на военните действия в Украйна тази година, сигурността в Европа ще остане под риск.
Според германски служители по сигурността, предвид сегашните темпове на нарастване на въоръженията, до 2028 г. Русия ще представлява „сериозна военна заплаха“ за НАТО с конвенционални оръжия. Дотогава Кремъл ще направи всичко по силите си, за да поеме контрола над анексираните Донецка, Луганска, Запорожка и Херсонска област в Украйна до 2026 г.
Русия вече се въоръжава повече, отколкото това е необходимо за нейните войски в Украйна. „Руската армия разполага с повече танкове, повече боеприпаси, повече ракети и повече безпилотни самолети всеки месец. Производството им се увеличава, а запасите в складовете се увеличават“, заяви пред „Велт“ генерал-майор Кристиан Фройдинг, ръководител на работната група за координация на помощта за Украйна към германското министерство на отбраната.
Той изтъкна, че не може да се твърди със сигурност, че Русия действително планира нападение. „Но Москва очевидно създава условия за това“, отбеляза Фройдинг.
Според службите за сигурност Кремъл в момента Русия произвежда около три хиляди планиращи бомби месечно с тегло до три тона в зависимост от модела, както и хиляди прецизно управляеми бомби УМПБД с обсег до 100 км.
Европейските разузнавателни служби отбелязват, че руската армия продължава да расте. По техни данни Москва набира около 30 000 войници месечно благодарение на високото заплащане. Миналата година Путин нареди увеличаване на числеността на армията до 1,5 млн. военни.
Мари Агнес Щрак-Цимерман (СвДП), председател на Комисията по сигурност и отбрана на Европейския парламент, определи въоръжаването на Кремъл като „огромна заплаха“ за Европа. „Русия разполага с внушителен брой военнослужещи и огромен избор от мощна техника“, заяви политикът пред „Велт“.


Коментари (0)