Обяви богатата на петрол провинция Есекибо за свой щат
Венецуелският президент Николас Мадуро прие закон с който от богатата на петрол провинция Есекибо в съседна Гвиана се превръща в щат на Венецуела.
„Решението, взето от венецуелския народ на консултативния референдум, ще бъде напълно изпълнено. С този закон ще защитим Венецуела на международната сцена.“, заяви Мадуро.
В началото на декември той произведе спорен референдум в страната си, на който според официалните данни 96% от гласоподавателите са се обявили за присъединяване на „Гвиана Есекиба“ като федерален щат на Венецуела, предаде Нова ТВ.
Със закона се установява нов, 24-и федерален щат „в рамките на венецуелската териториална политика“. Населението на района ще има представител във венецуелския парламент след изборите догодина. Предвижда се осигуряване и формиране на висша комисия на държавата и щата по отбраната на Гвиана Есекиба. Това засилва страховете, че Венецуела може да нахлуе в региона и да предизвика война.
Венецуела отдавна има претенции към богатата на ресурси територия, която покрива около две трети от съседната държава. Настоящите граници са установени през 1899 г. при арбитраж в Париж по инициативата на САЩ и Великобритания. Международният съд разглежда случая по искане на Гвиана, но Венецуела отхвърля неговата юрисдикция и е закрепила това в новоприет закон.
Още от Свят
Мицкоски се запъна: Няма да има промени в Констицията ни...
По думите на македонския премиер България не зачита правата на македонската общност. Това се нарича тормоз
Черна гора въведе визи за руснаци, беларуски, турци, китайци и граждани на Саудитска Арабия
В продължение на години руснаците традиционно са били втората по численост група чуждестранни туристи в Черна гора след посетителите от Сърбия
Българин за пожара край Бордо: Евакуацията е най-голямата в страната в мирно време
Цветан Филипов живее на 200–250 км от голямото огнено бедствие. "Димът се вижда с просто око, на моменти закрива слънцето, а миризмата на изгоряло и пушек също се усеща."