24 Февруари, 2026

Мадуро създава недоларов търговски блок с Русия, Китай и Индия

Мадуро създава недоларов търговски блок с Русия, Китай и Индия

Николас Мадуро и Владимир Путин

Ние няма да информираме относно начина, по който планираме да правим бизнес, заяви министърът на петрола Мануел Кеведо

Венецуела се надява да създаде търговски блок, състоящ се от Китай, Индия и Русия, за да помогне на южноамериканската страна да урежда плащанията за петрол във валути, различни от долара. Това обяви венецуелският министър на петрола, цитиран от "Ройтерс".

Разкъсваната от политически конфликт страна търси алтернативни методи за разплащане, за да запази износа на петрол за Индия, която е изключително важен пазар за износ, особено след като САЩ наложиха санкции, ограничаващи износа на суров петрол от страната членка на ОПЕК за САЩ.

"Всички ние можем да изградим една икономика и тази икономика не е необходимо да бъде в рамките на доларовата икономика", настоя Мануел Кеведо, имайки предвид Китай, Русия и Индия.

Кеведо, който вчера заяви, че Каракас е отворен за бартерна търговия с Индия, отказал да разкрие подробности за това как планира да прави бизнес с Индия.

"Разбира се, ние няма да информираме (относно начина, по който планираме да правим бизнес) онези, които искат да унищожат нашата петролна индустрия", заяви той в кулоарите на двугодишна конференция в Индия, свързана с петролната индустрия.

Венецуела доставя петрол на всички свои клиенти въпреки санкциите, увери Кеведо.
Сподели:

Коментари (0)

Най-големия пакет от санкции срещу Русия обяви Великобритания

Най-големия пакет от санкции срещу Русия обяви Великобритания

Сред новите мерки е замразяване на активите на държавния руски оператор на петролопроводи „Транснефт“, предпиема действия и срещу т.нар. „тъмна мрежа от незаконни търговци на петрол“, като санкционира един от най-големите оператори на сенчест флот, превозващ петрол

От 126 000 до 63 000 долара: защо Bitcoin продължава да поевтинява

От 126 000 до 63 000 долара: защо Bitcoin продължава да поевтинява

След еуфорията около рекордните върхове биткойн загуби над 50% от стойността си, като падна под 63 000 долара на фона на геополитическо напрежение, митническа несигурност и отлив от рискови активи

Световен доклад за богатството: България вече не е най-бедната в Европа

Световен доклад за богатството: България вече не е най-бедната в Европа

По последния доклад на UBS, по отношение на медианното богатство България е на 27-о място, като след нея остават Чехия, Румъния, Полша и Турция