23 Март, 2025

Сабрутев: Пазарът ще затвори ТЕЦ-овете заради високите им цени, нужни са нови работни места

Сабрутев: Пазарът ще затвори ТЕЦ-овете заради високите им цени, нужни са нови работни места

Венко Сабрутев

Няма как да се изтеглят териториалните планове

Цената на тока от ТЕЦ-овете е четири пъти по-висока от тази, на която купуват електроенергията битовите потребители – пазарът ще затвори въглищните централи, защото те не могат да работят на пазарен принцип. Това заяви пред бТВ депутатът от ПП-ДБ Венко Сабрутев, който е и член на комисията по енергетика в парламента. 

По думите му, усилията трябва да бъдат насочени към осигуряване на нови работни места за хората от тези централи.   

„Това, което предложихме на протестиращите, е всичко, което можеше да направи държавата. Да предложи сядане на масата за преговори. Да предложи седем точки, които реално решават исканията на синдикатите.“ - коментира той блокадите на магистралите.

Венко Сабрутев обаче е категоричен, че териториалните планове за преминаване към зелена енергия няма как да бъдат изтеглени от Брюксел:

„Ако искаме да преговаряме по тези планове, те трябва да са внесени, за да има база за преговори. С Брюксел се преговаря на база документи, а не на база общи приказки.“

Сабрутев отбеляза, че средствата, които България ще получи благодарение на плановете, ще помогнат за отварянето на нови работни места.

Депутатът изтъкна, че тези планове се бавят 3-4 години. Според него държавата вече е загубила 100 млн. евро от Плана за справедлив преход именно заради невнасянето на тези документи в Европейската комисия. Той обаче подчерта, че трансформацията в енергийната индустрия вече се случва и България не бива да изостава.

„Виждаме, че цената на електроенергията, която произвеждат тецовете, е четири пъти по-скъпа от тази, която битовите потребители плащат в момента. Всички ние трябва да се зададем въпроса дали сме склонни да купуваме електроенергия, която е четири пъти по скъпа. Или иначе казано, ако плащаме 250 лв. ток през отоплителния сезон, склонни ли сме да даваме 1000 лв.“ – коментира Сабрутев.

Сподели:
Васил Терзиев иска да се вдигнат цените за паркиране в синя и зелена зона в столицата

Васил Терзиев иска да се вдигнат цените за паркиране в синя и зелена зона в столицата

За две години на кметския пост в София, издигнатият от ПП-ДБ не успя да открие нито един нов паркинг, нито да  разшири платените зони за престой на автомобили

Денят ще е облачен и сравнително топъл, с превалявания, най-вече на югозапад

Денят ще е облачен и сравнително топъл, с превалявания, най-вече на югозапад

В Югозападна Българи на някои места е възможно да прегърми. Максималните температури ще достигат 16°- 21°, в София – около 17°.

Община "Триадица" започна проверки за незаконна търговия в Южния парк в София

Община "Триадица" започна проверки за незаконна търговия в Южния парк в София

Иззети са неизвестни промишлени артикули и балони с неидентифициран газ. Районният кмет уточнява, че зад търговците стои организирана схема за незаконна търговия.