Такава кошмарна находка не съм виждал. Това заяви в ефира на Би Ти Ви от Националния кризисен щаб ген. Венцислав Мутафчийски по повод белия дроб на починалата днес в "Пирогов" от коронавирус жена.
66-годишната жена е била приета в крайно тежко състояние в "Пирогов". Още на прага е интубирана. Въпреки положените усилия на колегите, не бяха постигнати съответни резултати и в 15,40 ч. този следобед жената почина, посочи Мутафчийски.
Жената отговаря на профила на всички починали по света пациенти от коронавирус, добави той.
Състоянието на съпруга на починалата също не е добро. Той е с признаци на задълбочаваща се дихателна недостатъчност, но все още не е интубиран, каза Мутафчийски.
И двамата съпрузи са имали предходни заболявания. Тя е била с прекарани сърдечни операции, поради което заболяването при нея скорострелно се е развило. Кошмарна находка на бял дроб, много тежка ситуация. За съжаление в България се сблъскваме с най-тежки форми на заболяването, каза той.
В Плевен ситуацията се развива добре. В Габрово - едната пациентка, за която вчера бе съобщено, че се влошава, днес е с подобрени показатели, не я заплашва интубация, посочи Мутафчийски.
Процесите при тези заболявания обаче са динамични, добави той.
Медицинската сестра в Габрово е добре, каза началникът на Националния кризисен щаб.
Във връзка с последния седми случай на коронавирус в България - на лекарка, Мутафчийски посочи, че при връщането си в България (от Барселона) тя е имала грипоподобни симптоми.
Жената в стабилно състояние идва на собствен ход и е настанена във ВМА. Няма признаци за влошаване. Тя най-вероятно боледува от 7-8 дни. Имала е симптоматика още по време на пътуването, добави Мутафчийски.
Още от България
Нанков за мантинелите: Самият Шишков е подписал договорите през 2023 г. в служебния кабинет на Радев
"Няма поръчка за 1 млрд. евро. Има за 490 млн. евро - Шишков не може да борави с цифри"
Мирчев: Груба подмяна е да се приравнява освещаването на бойните ни знамена с ролята на Гундяев
"Освещаването на българските бойни знамена няма нищо общо с пропагандата на агресивна война - то не благославя нападение срещу чужда държава, не обявява войната за „свещена“ и не превръща Църквата в инструмент на държавна пропаганда"
Локомотив на пътнически влак се запали на гара Церковски
В 16:19 ч в Районно управление - Карнобат е подаден сигнал от началника на пътническия влак №30133 по линията Карлово - Бургас, че локомотивът на композицията е обхванат от пламъци