27 Януари, 2026

Весела Чернева: Италия, Малта и България неприятно изненадаха Брюксел

Весела Чернева: Италия, Малта и България неприятно изненадаха Брюксел

снимка: БГНЕС

По нейните думи, подкрепяйки Белгия в позицията за замразените руски активи, страната ни се позиционира в групата на приятелски настроените към Русия

Неприятна изненада за Брюксел беше изявлението на Италия, Малта и България, присъединили се към скептицизма на Белгия за замразяването и използването на руските активи.

Това разкри в интервю пред БНР Весела Чернева, зам.-директор на ЕСВП. Тя посочи, че в изявлението им се посочва, че не е нещо, което биха подкрепили, а по-скоро да се вземе заем. С други думи, ЕС да вземе негарантиран от тези пари заем, а да увеличи своя собствен дълг за Украйна, вместо руските активи да са гаранция, а тези пари са над 200 млрд. евро, коментира Чернева.

"В България това е меко казано странно наистина за правителство в оставка, което нарича себе си проевропейско. Всъщност така се препозиционира България в рамките на ЕС по много важен въпрос, свързан къде да отиват парите на европейците. Това реално препозиционира страната в една приятелска към Русия група",  аргументира се Чернева.

Според нея тази позиция на България е подкрепа на идеята за допълнително задлъжняване и то една година преди да започнат сериозните преговори за следващата финансова рамка – как ще изглежда бюджетът на ЕС следващите 7 години.

"Зависи къде ще отидат парите, ако отидат за нови дългове, това въобще поставя европейското планиране на бюджета на друга основа", посочи Весела Чернева.

Сподели:

Коментари (0)

Търси се служебен премиер: Йотова има среща с ръководството на БНБ

Търси се служебен премиер: Йотова има среща с ръководството на БНБ

Колкото и да е подготвен председателят на НС, не е честно и справедливо - към него ще има съмнения за някаква намеса в изборния процес, каза Рая Назарян по повод възможността да влезе в ролята на служебен премиер

Севдалина Арнаудова: Не ви ли е срам да хвърлите цялото гнусно авторство за арестите на Кирил Петков?

Севдалина Арнаудова: Не ви ли е срам да хвърлите цялото гнусно авторство за арестите на Кирил Петков?

Сами си запалихте партийната кухня на 17март 2022 година, като измислихте цялата оперативна комбинация

Николай Нанков: Кирил Петков "ще опере пешкира" за позорния арест на Борисов

Николай Нанков: Кирил Петков "ще опере пешкира" за позорния арест на Борисов

Днес стана ясно, че Кирил Петков за своите вече е в категорията на "бившите хора", по израза на Бойко Рашков