18 Май, 2026

Ветеран от "Айдар": Битката за Часов Яр е стратегическа за ВСУ

Ветеран от "Айдар": Битката за Часов Яр е стратегическа за ВСУ

Изходът от нея ще определи и съдбата на Донбас

Битката за Часов Яр е от стратегическо значение както за Въоръжените сили на Украйна, така и за руската армия. Това е мнението на военния експерт и ветеран от батальона "Айдар“ Евгений Дикий.

"Фактически, в Часов Яр се решава цялата битка за Донбас. Защото контролът над Часов Яр не е просто тактическо преимущество. Контролът над тези господстващи височини означава огневи, а в перспектива и пълен контрол над голяма гъсто населена агломерация. Тоест, това са Константиновка, Дружковка и Славянск. Тяхната съдба се решава в Часов Яр“, заявява Дикий в интервю за NV.

По неговите думи в случай, че бъде загубен Часов Яр, Украйна ще бъде принудена да евакуира цивилното население от тези населени места.

"В момента те са прифронтови селища, но ще станат фактически зона на бойни действия. Най-малкото не е само да задържим тези градове. За да се увеличи сегашният натиск върху Часов Яр, според западни източници, в момента се работи по прехвърлянето на две въздушнодесантни дивизии от района на Работино. Това ми се струва много логично и последователно. Те критично се нуждаят от Часов Яр, наистина става дума за стратегия“, обяснява Евгений Дикий.
Сподели:

Коментари (0)

Антарктическият лед се топи с шокова скорост заради придвижване на океанска топлина от дълбините

Антарктическият лед се топи с шокова скорост заради придвижване на океанска топлина от дълбините

В продължение на десетилетия антарктическият морски лед изглеждаше забележително устойчив, като за разлика от Арктика, той дори се разширяваше между 2007 и 2015 г., но от 2015 г. насам площта му се свива рязко

Тръмп заплаш, че от Иран „няма да остане нищо", ако не подпише мирното споразумение

Тръмп заплаш, че от Иран „няма да остане нищо", ако не подпише мирното споразумение

Агенция Фарс съобщава, че Вашингтон е представил списък от пет точки, включващ искане Иран да запази в действие само един ядрен обект и да прехвърли запасите си от силно обогатен уран на САЩ

Руснаци се напъхаха в газопроводна тръба и вкупом бяха заловени от украинци

Руснаци се напъхаха в газопроводна тръба и вкупом бяха заловени от украинци

Всеки тръбопровод във фронтовата зона предизвиква нездравословен интерес сред руснаците, съобщава 65-та отделна украинска механизирана бригада