22 Февруари, 2026

Вицепремиерът Дончев: Плащанията по ПВУ са удвоени през последните 3-4 месеца

Вицепремиерът Дончев: Плащанията по ПВУ са удвоени през последните 3-4 месеца

Томислав Дончев, снимка: архив

"Аз имам всички основания да бъда оптимист и то не защото съм лековерен, а на база всички преговори, които проведохме с ЕК"

Плащанията по Плана за възстановяване и устойчивост са удвоени през последните 3 - 4 месеца.
Това съобщи вицепремиерът Томислав Дончев, който взе участие в "Инвестор дей" - форум, организиран от Българската фондова борса.

Той сподели, че е оптимист за реализирането не само на забавените траншове, но и на останалите заложени по ПВУ. Според него голямото предизвикателство остава изпълнението на инвестициите в ограничения срок до лятото на 2026 година, предаде БНТ.

"Аз имам всички основания да бъда оптимист и то не защото съм лековерен, а на база всички преговори, които проведохме с ЕК през последните 2 месеца. Също и мобилизацията, която държавата направи. Ние имаме почти удвояване на плащанията по ПВУ последните 3 - 4 месеца, което е добър знак, че можем да се справим. Считам, че има огромна вероятност първо в рамките на тази година да бъде получено второ и трето плащане. Голямото предизвикателство не е темпът на получаване на плащанията, макар че цялата българска общественост се фокусира върху второ плащане, а те плащанията са 9, не са 2, което означава, че в рамките на първата половина на 2026 г. България ще трябва да е в състояние да обработи 6 плащания, като ние ще ги пакетираме вероятно в един или 2 пакета, изпълнявайки всички реформи. Голямото предизвикателство е изпълняването на инвестициите, защото крайният срок е август 2026г , което означава, че имаме малко повече от година, за да изпълним всички инвестиции, а ние имаме много проекти, които дори нямат обявена обществена поръчка." - коментира Дончев. 

Сподели:

Коментари (0)

„Да, България“ в Кърджали: Моделът на ДПС се пропуква

„Да, България“ в Кърджали: Моделът на ДПС се пропуква

Депутати от партия се срещнаха с бизнеса, пред който заявиха, че на тези избори България има шанс за истинско европейско развитие

Огнян Минчев: Европа трябва да върви по своя път на стратегическа еманципация

Огнян Минчев: Европа трябва да върви по своя път на стратегическа еманципация

"Ако не е единна стратегическа общност, тогава ще стане жертва на хегемонни позиции, които ще идват не само от другата страна на Атлантическия океан, но също от Москва и Пекин", udpld jfx

Диана Дамянова: Ясно се очертава влиянието на Румен Радев при формирането на служебния кабинет

Диана Дамянова: Ясно се очертава влиянието на Румен Радев при формирането на служебния кабинет

Според нея президентът търси бъдещи партньори за периода след изборите, тъй като няма да разполага с достатъчно парламентарна тежест, за да бъде първа политическа сила