7 Юли, 2026

Видео излъчване от складовете с бюлетини и спецификация на параваните за изборите на 9 юни

Видео излъчване от складовете с бюлетини и спецификация на параваните за изборите на 9 юни

Обществения съвет към ЦИК излезе със становище, в което предлага редица мерки за прозрачност и подобряване на организацията на изборите 2 в 1 на 9 ти юни.

Сред тях са - достатъчно рано да се предадат необходимите елементи за удостоверяване на машините за гласуване на трите институции, посочени в Изборния кодекс, като се излъчва онлайн не само довереното изграждане на софтуера за инсталиране, но и удостоверяването на съответствието.

От Обществения съвет към ЦИК предлагат онлайн излъчване да има и от помещенията, в които фирмата-изпълнител на дейностите по машинния вот инсталира софтуера, като се осигури непрекъснато присъствие на представители на ЦИК в процеса. Така ще се гарантира, че действията в склада за съхранение се извършват коректно.

Спешно, според Съвета, е решаването на проблема с диаметъра на шпатулите, на който се навива хартията на устройствата.

От ЦИК се иска и решение за единна спецификация на параваните, зад които се гласува с хартиени бюлетини, за да се предотврати използването на заснемаща техника или други манипулации, като например подмяна на бюлетина, внесена отвън, съобщава БНР.

За необходимост Съвета към ЦИК смята да се разработят нови образци на протоколи и изборни книжа, а те да се тестват от дългогодишни представители на секционните комисии.

За видеонаблюдението се предлага да има конкретни параметри на качеството на записите от излъчването, както и инструкция за поставянето на камерите в различните етапи на преброяването на бюлетините, както и обучение на секционните комисии, така че те да знаят коя бюлетина е действителна и недействителна, а планираната разяснителна кампания да постави акцент върху предимствата на гласуването с машини. Така същевременно да се обяснява на целеви групи кои са най-честите грешки при гласуването с хартиена бюлетина.

ЦИК започва да приема документи за изборите 2 в 1 на 9 юни
Сподели:
„Остават 2 часа до взривяването“ - нови сигнали за бомби заляха страната

„Остават 2 часа до взривяването“ - нови сигнали за бомби заляха страната

Полицейски служители извършват проверка, засега няма затворени сгради

Приеха оставката на ректора на Софийският университет, кандидатите за поста вече са 4

Приеха оставката на ректора на Софийският университет, кандидатите за поста вече са 4

Общото събрание на Софийския университет прие оставката на проф. Георги Вълчев като ректор на висшето училище, кандидатите за ректор вече са четирима

Георги Вълчев: Учениците не разбират учебниците, това е проблем

Георги Вълчев: Учениците не разбират учебниците, това е проблем

Според министъра на образованието, темата за предмета Религия и добродетели в училище не означава, че ще се променя българската образователна система и тя остава светска

Коментари (0)