2 Май, 2026

Виорика Дънчила след падането на правителството: Няма да подам оставка от партията

Виорика Дънчила след падането на правителството: Няма да подам оставка от партията

Виорика Дънчила

Ще се класирам за втория кръг на президентските избори, заяви румънският премиер

Румънският премиер Виорика Дънчила заяви след днешния вот на недоверие срещу правителството й, че няма да подаде оставка като председател на Социалдемократическата партия (СДП) и че няма за какво да се упреква, предаде Аджерпрес.

"Както знаете, бях избрана на конгрес. Оставам в ръководството на СДП", заяви Дънчила, след като парламентът одобри внесен от опозицията вот на недоверие с 238 гласа.

На въпрос как ще постъпи, ако от нея бъде поискано да направи крачка назад, лидерът на СДП отговори: "Няма как да направя стъпка назад и няма да направя".

Тя добави, че не се упреква за нищо, като изтъкна, че правителството е приложило мерки, които са добри за населението и които са били оценени добре от гражданите.

Дънчила също така изрази увереност, че ще се класира за втория кръг на президентските избори, които ще се състоят следващия месец.

"В събота ще представя кандидатурата си. През 2016 г. СДП дойде от опозиция и получи много голям резултат. Хората ще направят сравнение между това, което СДП направи, и това, което направиха тези, които искат да дойдат сега на власт", каза още Дънчила, цитирана от в. "Адевърул".

Опозицията сега разполага с 10 дни, за да предложи нов премиер, който трябва да бъде одобрен от президента Клаус Йоханис, посочва Ройтерс. След това номинираният за премиер и целият състав на новото правителство трябва да получат вот на доверие в парламента, за встъпят в длъжност.
Сподели:

Коментари (0)

Иран прати ново предложение за примирие, Тръмп го отхвърли

Иран прати ново предложение за примирие, Тръмп го отхвърли

Те искат да сключим сделка, но аз не съм доволен, коментира американският президент, без уточни в какво се състои несъгласието му

ЕС замрази 1.5 млрд. евро за Сърбия заради забавени реформи

ЕС замрази 1.5 млрд. евро за Сърбия заради забавени реформи

Докато ситуацията в сектор правосъдие не бъде променена, Белград няма да получи финансова подкрепа от Брюксел, каза Марта Кос

Пробив на 1700 км: Украински дронове поразиха гордостта на руската авиация Су-57 в Челябинск

Пробив на 1700 км: Украински дронове поразиха гордостта на руската авиация Су-57 в Челябинск

Израелската медия MIGnews отбелязва, че тази атака е част от по-широка кампания за „демилитаризация на руското небе“, насочена към унищожаване на източника на заплахата още на земята