2 Март, 2026

Висока опасност от лавини в Пирин и Витоша

Висока опасност от лавини в Пирин и Витоша

снимка: БГНЕС

Андрей Балевски, експерт към Българска лавинна асоциация обяснява причините за високия риск от лавини и се надява догодина той да се мери на място във всеки един момент

Лавинен бюлетин предупреждава любителите на планината за опасности. Той се издава за Пирин всеки ден между 8.00 и 8.30 часа.

Сред проблемите в първите дни на март са високите температури, които могат да доведат до свличания на натрупания сняг. Вече освен в Пирин лавината опасност се измерва и на Витоша, а се очаква до края на сезона да има информация и за Рила.

"Имахме доста сериозна снежна покривка. Тя продължава да е над 2 метра тук, в Пирин. Имаше повишена лавинна опасност, което е рядко, над три последователни дни имаше четвърта степен, която е четвърта от 5. Почти най-високата. За щастие, за момента нещата малко се укротиха, ако мога така да кажа. Наблюдават се вече тенденцията към пролетни процеси. Тоест сутрин може да нямаме почти никаква лавинна опасност, да е ледено, да може да се подхлъзне човек, да има такава опасност по-скоро. А в следобедните часове на огрените склонове, тъй като УВ-фактора се повишава, слънцето е много силно вече, все пак сме в март месец, може да има повишена лавинна опасност", обясни Андрей Балевски, лавинен експерт, Българска лавинна асоциация.

Причината за това до момента да няма измервания на лавинната опасност в Рила е, че трябва да се обучат хора, защото информацията, която се събира, е много специфична и трябва да се събира ежедневно.

По думите на Андрей Балевски, за другия зимен сезон ще има готовност на ключовите места, където има най-голяма посещаемост от туристи, скиори и сноубордисти, да има полигони за измерване на лавинната опасност.

От Планинската спасителна служба не отчитат лавинни инциденти през този сезон. Те препоръчват на любителите на планината да се информират от лавинния бюлетин, за да се предотвратят нещастни случаи.

"Надявам се, че с бюлетините, които пускат от Лавинната асоциация, които стават все по-популярни, надявам се, че стигат до повече хора и хората се съобразяват с този лавинен бюлетин. Целта на лавинния бюлетин е превенция, което, ако успеем да стигнем до достатъчно много хора, ако успеем да накараме двама от 10 да се съобразят с лавинния бюлетин, за нас ще бъде успех", каза Александър Весков, председател на Управителния съвет на Планинската спасителна служба на БЧК, предава БНТ.

Сподели:

Коментари (0)

ОАЕ поема сметката: Безплатни хотели за блокираните туристи в Дубай и Абу Даби

ОАЕ поема сметката: Безплатни хотели за блокираните туристи в Дубай и Абу Даби

Департаментът по икономика и туризъм на Дубай (DET) е издал официална директива, според която нито един турист не може да бъде принуден да напусне стаята си, ако не е в състояние да отпътува заради отменени полети

Как конфликтът в Близкия изток може да преобърне вашия полет и екскурзия

Как конфликтът в Близкия изток може да преобърне вашия полет и екскурзия

Въздушното пространство в Близкия изток вече е затворено след ударите на САЩ и Израел срещу Иран

Великобритания затяга контрола: Изисква специален документ от влизащите чужденци

Великобритания затяга контрола: Изисква специален документ от влизащите чужденци

Системата беше въведена през 2023 г. и през април миналата година обхвана пътниците от Европа, но не се прилагаше стриктно