14 Юли, 2026

Висш йерарх на Вселенската патриаршия бе осъден във Финландия за измама със субсидии

бивш архиепископ Лъв, снимка: Фейсбук страницата на автора

Когато има държава със здрава съдебна система - всеки може да бъде призован на подсъдимата скамейка

Архимандрит Никанор*
Съд в Северна Карелия произнесе присъда по наказателно дело, свързано със сериозни финансови нарушения в Карелското езиково дружество. Бившият председател на управителния съвет на дружеството и бивш архиепископ на Финландската православна църква (в рамките на Константинополската патриаршия) Лъв (Лео) Маконен, и бившият секретар на организацията бяха осъдени условно. Те бяха признати за виновни в измама с държавни субсидии и нарушаване на счетоводните правила при отежняващи вината обстоятелства. Осъдените също така са длъжни да обезщетят държавата за причинени значителни загуби.

Според YLE.fi, прокурорът е поискал бившият архиепископ да бъде осъден на година и половина пробация и общественополезен труд, а секретарят - на година и 10 месеца пробация, с общественополезен труд. В резултат на процеса обаче и двамата получиха условни присъди с еднаква продължителност.

***
За разлика от това, което е при нас, както виждате нормалните държави със здрави съдебни системи нямат никакъв проблем да разследват и да призоват на подсъдимата скамейка всеки един, който е нарушил закона - бил той цар (принц Ендрю), патриарх, архиепископ, митрополит и т.н. 

Законът трябва да бъде еднакъв за всички! 

Расото не може да бъде алиби за нищо.

И честит рожден ден на българския патриарх Даниил днес! Пожелавам му да живее и светителства в нормална европейска страна с изрядна съдебна система.

На многая и благая лета на Светейшия ни патриарх!

Сподели:
ВКС: Семейството на Благомир Коцев да плати 383 хиляди лв. за незаконно ползване на държавни имоти в Морската градина

ВКС: Семейството на Благомир Коцев да плати 383 хиляди лв. за незаконно ползване на държавни имоти в Морската градина

С решението на ВКС спорът приключва окончателно

Комплекс „Хоризонт“ във Варна, собственост на семейството на Благомир Коцев, е осъден да заплати близо 380 хил. лв.

Комплекс „Хоризонт“ във Варна, собственост на семейството на Благомир Коцев, е осъден да заплати близо 380 хил. лв.

Върховният касационен съд е отказал да допусне за разглеждане жалбата на дружеството "Овърсийз-Хоризонт" АД

Бившият управител на НЗОК Дечо Дечев: Не очаквам промяна в здравната система с тези кадри

Бившият управител на НЗОК Дечо Дечев: Не очаквам промяна в здравната система с тези кадри

Първият проблем е ефективността на контрола, другият според него е корпоративното влияние

Коментари (0)